Избягването на консумацията на кафе в края на деня, охлаждане на стаята и изключване на осветлението - всичко това се препоръчват за добър нощен сън. Но дали е достатъчно? Оказва се, че сутрешните навици също могат да повлияят на съня, както и вечерните.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Сутрешните навици за по-добър сън вечер
"Нашите циркадни ритми, които вероятно са най-важният фактор, регулиращ съня ни, са буквално 24-часов цикъл. Правилните сутрешни навици могат да помогнат за засилване на тези ритми и в резултат на това да улеснят заспиването през нощта", обяснява д-р Анджела Холидей-Бел, доктор по медицина.
Има поне шест научно обосновани неща, които можете да правите сутрин, за да спите по-добре през нощта.
Какво ще се случи, ако заспим със скилидка ЧЕСЪН под възглавницата си?
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
1. Ставайте по едно и също време всяка сутрин
Спазването на определен график на лягане е необходимо, за да се улесни процеса на заспиване. За качествения сън обаче е също толкова важно да спазвате редовен график за събуждане, дори и през уикендите. Той помага за укрепване на цикъла на будуване и сън. Но в случая не е нужно в почивните дни да ставате точно в 7:00. Интервалът от време може да бъде от 30 минути до един час.
2. Не заспивайте два пъти
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Желанието да поспите още няколко минути може да бъде много силно, но това няма да ви накара да се чувствате по-енергични. Многократното заспиване може да удължи усещането за сънливост, което ще ви направи по-мудни през деня и ще се отрази негативно на нощния ви сън, пише Livestrong.
3. Излезте на слънце възможно най-скоро
Излагането на естествена слънчева светлина в рамките на един час след събуждането помага за регулиране на циркадните ритми, според Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ.
Факт е, че светлината спира производството на хормона мелатонин, който насърчава съня. За да извлечете максимална полза, останете на слънце поне 15 минути през първия час след събуждането. По-добре е да излезете навън, вместо просто да дръпнете завесите.
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
7 навика, свързани със съня, които застрашават живота ви
4. Оправете леглото си и подредете спалнята
Според проучване хората, които оправят леглото си всяка сутрин, спят по-добре през нощта. Това може да се дължи на факта, че безпорядъкът разсейва и дори повишава хормона на стреса. Освен това ще се чувствате по-спокойни, ако след работа се приберете в чист и подреден дом. А усещането за спокойствие е точно това, от което се нуждаете преди лягане.
5. Не пропускайте закуската
Проучване доказва, че тези, които закусват, са склонни да се чувстват по-бодри сутрин и да спят по-добре през нощта.
Д-р Холидей-Бел препоръчва в първото хранене за деня да заложите на храни с високо съдържание на протеини и фибри, като бъркани яйца или гръцко кисело мляко с плодове и ядки.
Заблудата, че се нуждаем от 8 часа сън
6. Тренирайте сутрин
Учените отбелязват, че ще спите по-добре, ако започнете да тренирате сутрин, а не вечер. Вечерната физическа активност възбужда тялото. Освен това, ако тренирате навън през първия час след събуждането, ще се възползвате от ползите от излагането на слънчева светлина.
Важно: Статията е с информативна цел и не замества консултацията със специалист!