Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Патладжан - вдига или сваля пикочната киселина

05 февруари 2025, 20:30 часа

Подаграта е хронично състояние, причинено от отлагането на соли на пикочната киселина в ставите и бъбреците. Развива се поради нарушение на пуриновия метаболизъм: синтезът на пикочна киселина се увеличава и в същото време се намалява отделянето й с урината.

Уратните микрокристали се натрупват в ставните кухини, причинявайки възпаление и увреждане на бъбреците. Лечението на подагра е комплексно и включва задължително спазване на принципите на правилното хранене. Те ограничават приема на пурини, мазнини, които пречат на отделянето на пикочна киселина от бъбреците.

Алкализиращите храни, които включват патладжан, се въвеждат в диетата. В статията ще разгледаме дали е възможно да се ядат патладжани с подагра или не, техните ползи и вреди, противопоказания, химичен състав и енергийна стойност, методи на кулинарна обработка, рецепти.

Още: Извара - как влияе на пикочната киселина

Леко сварен патладжан е в списъка с храни, които можете да ядете при подагра. Зеленчукът обаче не винаги е еднакво здравословен. За да не се навреди на здравето, трябва да се яде при липса на противопоказания, умерено, в комбинация с разрешени продукти.

За справка. Други имена на патладжана са синя, бубриджан, бадриян, тъмноплодна нощенка.

При подагра те възстановяват, коригират и поддържат киселинно-алкалния баланс, активират метаболизма, регулират солевия баланс и потискат възпалителния процес. Сините имат свойствата на диуретик: увеличават образуването и ускоряват отделянето на урина заедно с кристали от соли на пикочната киселина.

В резултат на намаляване на концентрацията на пикочна киселина болката и възпалението изчезват, подуването намалява, възстановяването настъпва по-бързо, рискът от повторни рецидиви, хронична патология и увреждане на бъбреците намалява. Трябва да се отбележи полезността на минералните соли при подагра.

Още: Бира - как влияе на пикочната киселина

Калцият в патладжана повишава костната плътност. Освен това осигурява нормално предаване на нервните импулси, адекватно съсирване на кръвта и свиване на гладките скелетни мускули. Калцият намалява вероятността от развитие на възпалителен процес, повишава устойчивостта на организма към различни инфекции, което е особено важно при подагра от инфекциозно-алергичен тип. Патладжаните с подагра могат да влошат хода на основното заболяване, ако пациентът има други патологии. Препоръчва се ограничаване или пълно изключване на плодовете при нарушена чернодробна и бъбречна функция.

Лекар: Кисело зеле - вдига или сваля пикочната киселина

Пептичната язва и / или дуоденалната язва по време на обостряне също изисква отхвърляне на зеленчука. Съставът на патладжана съдържа киселини, които дразнят лигавицата, те могат да провокират нова атака на болка или да увеличат синдрома на болката.

Диетолозите не препоръчват да включвате патладжан в диетата си преди юли. За да се ускори растежа и узряването на зеленчуците, в почвата се добавят азотни торове, които могат да навредят на човешкото тяло.

Диетата за подагра в острия период изисква особено внимателно формулиране на диетата. Програмата за хранене забранява употребата на риба и месни продукти, мазнини. Диетата включва течни зърнени храни на вода, млечни и зеленчукови супи, ферментирали млечни продукти, билкови чайове, плодови сокове, отвари от плодове или зеленчуци.

Още: Лекар: Пилешко месо - вдига ли пикочната киселина

Между храненията е показан повишен прием на алкална минерална вода. Патладжаните в умерени количества и при правилно готвене без използване на масло могат да се консумират по време на обостряне на подагра. Тъй като диетата в острия период е физиологично непълноценна, зеленчукът задоволява нуждите на организма от калций, калий, магнезий, натрий, силиций, цинк, желязо, аскорбинова и фолиева киселини, каротин и фибри.

Лекар: Това са първите симптоми на висока пикочна киселина и подагра

При хронична подагра патладжанът трябва да присъства в ежедневната диета. Може да се пече, вари, задушава, приготвя на пара. Основното нещо е да ядете повече зеленчуци, сурови или варени, нискокалорични ферментирали млечни продукти, растителни масла. Ограничете или изключете тлъсти меса, риба и други храни, богати на оксалова киселина и пуринови основи.

Как бобът влияе на пикочната киселина - отговор от лекар

Разнообразният химичен състав на патладжаните подобрява състоянието и функционалността на сърцето, кръвоносните съдове, нервната, отделителната и храносмилателната система, което се отразява благоприятно на общото състояние при подагра. Основните функции на патладжана: като мощен антиоксидант, предпазва клетъчните мембрани на черния дроб от увреждане и тялото от преждевременно стареене; укрепва стените на кръвоносните съдове, повишава тяхната еластичност, намалява риска от атеросклероза, миокарден инфаркт, инсулт; нормализира церебралната циркулация; стабилизира кръвното налягане; намалява холестерола в кръвта; активира метаболизма; премахва токсините и токсините от тялото; осигурява дългосрочно и бързо насищане, поради което обемът на порциите се намалява, няма нужда от закуски и теглото се намалява; важен за здравето на костите, предотвратява риска от остеопороза; стимулира производството на стомашен сок; засилва чревната перисталтика; отговаря за пълното функциониране на стомашно-чревния тракт; инхибира активността на възпалителни явления; премахва солите на пикочната киселина от ставите; неутрализира подпухналостта; укрепва имунната система; има антибактериални свойства.

Още: Кардиолог: Патладжан - вдига или сваля холестерола

Вредата на патладжаните за организма е свързана с употребата им в големи количества или на фона на противопоказания. Хората с гастрит , сини язви на стомаха и дванадесетопръстника могат да влошат общото здравословно състояние, да провокират нов рецидив, да увеличат болезнеността. Патладжанът може да причини алергии, които се проявяват чрез лющене, сърбеж, кожни обриви, лакримация, оток на Quincke.

Как патладжанът влияе на холестерола?

Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес