Започването на деня със здравословна закуска е от съществено значение за поддържане на оптимално здраве на мозъка и когнитивна функция. Храните, които ядете сутрин, могат или да подхранят мозъка ви и да изострят фокуса ви, или да доведат до проблеми с паметта. Диетологът Крутика Нанавати назовава какви видове закуска могат да повлияят негативно на мозъчната функция.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Всички ги мислят за вредни, но тези въглехидрати са полезни за мозъка
Диетата играе критична роля за здравето на мозъка, засягайки всичко - от енергийните нива до когнитивните способности. Храни с високо съдържание на рафинирани захари, нездравословни мазнини и липса на основни хранителни вещества могат да нарушат деликатния баланс на мозъка, което води до възпаление и оксидативен стрес.
С течение на времето храненето по този начин може да наруши мозъчната функция и да доведе до дългосрочни проблеми с паметта.
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Какво да не ядем за закуска
Слади зърнени храни - тази популярна опция за закуска съдържа рафинирани въглехидрати и захар. Бързите колебания в нивата на кръвната захар затрудняват мозъка да поддържа постоянна енергия, което води до когнитивен спад. С течение на времето консумацията на закуска с високо съдържание на захар може да доведе до инсулинова резистентност, което допълнително влошава здравословните проблеми на мозъка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Сладкиши и понички - тези храни също са с високо съдържание на захар и нездравословни мазнини. Според д-р Нанавати: "Това може да наруши когнитивната функция и да допринесе за проблеми с паметта. Комбинацията от захар и трансмазнини в тези храни може да причини възпаление и оксидативен стрес, което може да повлияе отрицателно на здравето на мозъка и да доведе до проблеми с паметта и концентрацията".
В допълнение, високият калориен прием с ниска хранителна стойност може да допринесе за увеличаване на теглото и свързаните с него метаболитни нарушения, което допълнително засяга мозъчната функция.
Пропускането на протеини на закуска може да ви накара да се почувствате изтощени, както и да доведе до мозъчна мъгла.
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
„Протеинът помага за регулирането на кръвната захар и осигурява на мозъка постоянна енергия“, казва Нанавати. „Без достатъчно протеин тялото трудно поддържа стабилни нива на кръвната захар, което води до енергийни спадове и мозъчна мъгла.“
Протеинът е необходим за производството на невротрансмитери - химикали, които предават сигнали в мозъка. Следователно дефицитът на протеин може пряко да повлияе на настроението, паметта и когнитивните способности.
Колбасите за закуска, беконът и други преработени меса често са с високо съдържание на наситени мазнини и натрий. Високите нива на нездравословни мазнини и сол в тези преработени меса могат да насърчат възпалението и да повлияят отрицателно на когнитивната функция, което води до проблеми с паметта и затруднено концентриране. С течение на времето хроничното възпаление, причинено от лоша диета, може да допринесе за развитието на невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер.
Каква е най-добрата опция за закуска?
Д-р Нанавати препоръчва да избирате храни за закуска, които поддържат здравето на мозъка. Например, закуската може да включва овесени ядки с горски плодове за поддържана енергия и антиоксиданти, яйца за протеини и холин, гръцко кисело мляко с ядки и семена за пробиотици и здравословни мазнини и пълнозърнест тост с авокадо за набавяне на сложни въглехидрати и когнитивни ползи.
Лекар: Парче от тази храна на закуска и мозъкът ще работи като часовник
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!