Всички сме чували за полезните свойства на чесъна и сме изпробвали поне една бабина рецепта с него. Народната медицина включва чесъна с доста приложения, но ние все пак трябва да се информираме достатъчно, за да извлечем максимална полза.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
От следващите редове ще разберете колко чесън е препоръчително да консумираме и до каква степен е полезен.
Какви свойства има чесънът?
В миналото чесънът е бил на почит заради магическите си свойства и е бил използван като отрова срещу различни вредители. Използван е в редица култури за подсилване на имунитета и за повече енергия и сила – при египтяните, древните гърци и римляните.
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
За световна столица на чесъна считаме град Лас Педрониерас, Испания.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
В Русия чесънът се появява през 9. Век.
Той се използва в народната медицина все още като:
• Лек срещу настинка
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
В състава на чесъна има алицин – вещество с антивирусни свойства, което има способността да укрепва имунитета. Избирайте най-ароматните скилидки чесън, тъй като количеството алицин в тях е най-голямо. За превенция от настинка са достатъчни около 1-2 скилидки чесън дневно.
• Асистент на зъболекарите
Заради всичките свойства на чесъна, включително и противовъзпалителни, шансът за появата на кариес или друг проблем със зъбите значително намалява. Чесънът дори има способността да помогне с излекуването на вече появили се възпаления. Фитоницидите в състава му имат мощни бактерицидни свойства – борят се с патогенните микроорганизми, които са опасни за здравето на хората.
• Антиалерген
Още една съставка в чесъна – етилацетат, пък има силни антиалергенни свойства. Тя потиска появата на хистаминови протеини, които актуализират алергичните реакции в организма. Скилидка чесън на ден може да потуши сезонните алергии например.
• Запазва младостта
Алицинът има и антиоксидантни свойства, които можем да използваме за поддържането на свеж и здрав вид на кожата ни чрез чесъна.
• Лекува черния дроб
Чесънът помага за детоксикацията на черния дроб чрез отделянето на вещества, които увеличават производството на необходимите чернодробни ензими, но с консумацията му трябва да се внимава.
Друга полза от чесъна е, че при редовна консумация се забавят размножителните процеси на бактерии и микроорганизми в женското тяло.
Как чесънът може да навреди?
Чесънът се използва в редица ястия и всъщност има способността да увеличи апетита. Ако спазвате определен режим, трябва да сте наясно, че няколкото добавени скилидки към менюто ви може да ви подтикнат да консумирате по-големи количества храна.
Чесънът не е подходящ и за хора, които страдат от стомашни проблеми, проблеми с черния дроб и бъбреците.
Не е препоръчително да консумирате по повече от 3-5 скилидки дневно, а жените и кърмачките да избягват като цяло хапването на чесън.