Ако кажете „картофи“ и след това кажете „здравословен“, някои хора може да нарекат мисленето ви половинчато.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
В най-добрия случай картофите често се възприемат като нишестен зеленчук, който няма статут на диетични рок звезди като листните зеленчуци или морковите.
Вижте още: Лекар: Защо витамин D е жизненоважен за тялото ни през зимата и как да си го набавим
Картофите имат място в здравословната диета, казват експерти по хранене. Никой лекар няма да ви ги препоръча пържени, но можете да намерите други начини да им се насладите на вашата празнична трапеза или целогодишно – особено ако обърнете внимание на подготовката.
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
„Картофът не е нещо, от което трябва да се страхувате“, каза д-р Емили Джонстън, научен асистент в Медицинския факултет Гросман на Нюйоркския университет. Тя изучава превенцията на диабета при възрастни хора и е изследвала картофите и техните ефекти върху здравето.
Въпреки че картофите са били култивирани в Андите на Южна Америка преди най-малко 5000 години, те са прекосили Атлантическия океан едва през 1500 г. Те подхранваха гладна Европа, подклаждайки бум на населението, довел до Индустриалната революция.
Днес картофите са най-консумираният зеленчук в САЩ – точно пред доматите, според Министерството на земеделието на САЩ.
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
Репутацията на обикновените бели картофи като нездравословна храна също контрастира с някои от фактите, казва д-р Джонстън.
Те се класифицират като нишестени зеленчуци, заедно с царевицата. Нишестетата са "важен компонент от диетата, с който понякога се злоупотребява", казва експертът. Картофите са сложни въглехидрати, така че тялото ви ги разгражда бавно, осигурявайки дълготрайна енергия.
Федералните диетични насоки за американците препоръчват възрастните да ядат еквивалента на най-малко 2 1/2 чаши зеленчуци на ден и да оставят място за около 5 чаши седмично нишестени зеленчуци.
Според USDA един средночервен печен картоф има повече калории от чаша сурови моркови, зеле или царевица. Но със само 164 калории, това все още е сравнително нискокалорична храна. Също така е добър източник на витамин С, осигуряващ 16% от препоръчителното дневно количество за възрастен мъж и 19% за жена.
Един обикновен картоф няма нито мазнини, холестерол, нито натрий, казва д-р Джонстън, „и ние получаваме някои добри хранителни вещества“.
Важното е, че има и много калий (37% от това, което жените се нуждаят всеки ден, 28% за мъжете) и около 4 грама фибри – хранителни вещества, които повечето американци не получават достатъчно, каза Джонстън. Калият е важен за здравето на сърцето, а фибрите могат да помогнат за подобряване на нивата на холестерола в кръвта.
И така, какъв е проблемът? „Фактът е, че почти никой не яде обикновен картоф“, каза Джонстън.
Печените картофи в крайна сметка се намазват с масло и/или заквасена сметана и се поръсват с бекон – източници на допълнителни калории и наситени мазнини, които Американската сърдечна асоциация препоръчва да се ограничат до около 13 грама на ден.
Вижте още: Лекар: По колко часа трябва да спим през нощта, за да сме здрави
Около една трета от картофите, отглеждани в САЩ, завършват като замразени продукти – повечето от тях са пържени картофи. Голяма поръчка пържени картофи от популярна верига за бързо хранене има 480 калории, 23 грама мазнини и 400 милиграма натрий. (Идеалната граница на натрий на ден за възрастен, според AHA, е 1500 mg.)
Склонността на хората да комбинират картофи с нездравословни храни е проблематична за изследователите, казва д-р Джонстън, което води до противоречиви заключения през годините.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!