Включването на повече плодове и зеленчуци в диетата съдейства за подобряване на цялостно здраве. А смутитата са лесен начин за това, пише изданието Нealth. Но как влияе тяхната консумация на кръвното налягане?
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Как смутитата влияят на кръвното?
Учените са установили, че колкото повече плодове и зеленчуци ядете, толкова по-малък е рискът от развитие на хипертония. И това е потвърдено от анализ от 2016 г., публикуван в Journal of Clinical Hypertension.
Какво се случва с кръвното, ако спрете да ядете яйца
Изследователите заключават, че калият, магнезият, витамин С и други важни хранителни вещества, открити в плодовете и зеленчуците, могат да подобрят лигавицата на кръвоносните съдове, да подобрят притока на кръв и да подобрят защитата на тялото срещу свободните радикали.
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Въпросът е колко плодове и зеленчуци включвате в диетата си - получавате повече фибри и по-малко мазнини. И по-ранни проучвания показват връзка между диета с високо съдържание на мазнини и кръвното налягане.
Проучване от 2016 г., публикувано в списанието Nutrition Advice, изследва смути, направено с гуава, гранадила (вид маракуя), смляна канела и ленено масло. Резултатите потвърждават спад на кръвното налягане сред участниците.
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
„Не забравяйте, че смутитата не са непременно здравословни, ако не контролирате съставките, особено смутитата, закупени от магазина. Те често съдържат добавена захар, а не естествена захар. Също така, това, че пиете здравословни смутита, не означава, че те не съдържат калории“, се казва в публикацията.
Лекар: Тази стойност на кръвното води до проблеми с бъбреците
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!