В последните години се появиха множество изследвания, които доказват, че някои подправки, които използваме в ежедневието, не са толкова полезни, за колкото ги смятаме.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Може би много хора ще бъдат изненадани, но едно определено растение, при определени обстоятелства, може дори да се превърне в отрова за организма.
Става въпрос за магданоза, който всички смятаме за божи дар. Има много теории, които твърдят, че той е уникална комбинация от витамини и микроелементи. Въпреки това обаче, експерти твърдят, че той може да бъде много вреден.
Оказва се, че ако подправяте салати или ястия със сметана, масло или майонеза - магданозът неусетно започва да отделя нитрати. Експертите препоръчват при използването на растението, то да бъде добавяно в самия край на готвенето, точно преди да сервирате ястието.
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Основното правило е да не оставяте готовото ястие с магданоз повече от половин час, преди да го консумирате.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Естествено, тази подправка също е добре да се накъсва преди употреба, а не да се реже, по този начин ще се запазят всички полезни свойства.
Въпреки факта, че ползите и вредите от магданоза не са свързани, трябва да се има предвид, че прекомерната консумация на тази зеленина също може да доведе до редица нежелани последици.
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
Прекомерната консумация на това растение ще доведе до излишък на миристицин, активен елемент на етерично масло. Предозирането на това съединение причинява гадене, световъртеж и халюцинации.
Магданозът има отрицателен ефект върху състоянието на пациенти с бъбречна патология. Неговите съединения дразнят чувствителните клетки на паренхима на този орган.
Противопоказания за използване на магданоз в диетата и за лечение има и при хора с остър цистит, подагра, хипокалциемия, както и при уролитиаза, ако размерът на камъните надвишава 5-6 мм, тъй като магданозът може да причини движение на камъни в бъбреците.
Магданозът не се препоръчва и по време на бременност, тъй като значително повишава тонуса на маточните мускули и може да провокира преждевременно раждане или спонтанен аборт.