Човешкото тяло усвоява добре патладжана и правилно приготвеното ястие е малко вероятно да причини сериозна вреда, но този зеленчук съдържа едно потенциално опасно вещество – соланин.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Ето какво разказва д-р Ирина Бородина:
Патладжанът има тенденция да натрупва соланин по време на растеж: колкото плодът е по-зрял, толкова повече е отровата, съдържаща се в кората му. Повече соланин се намират в меките, презрели плодове. Затова си заслужава да избирате еластични и млади патладжани. Пулпата на патладжана също съдържа вредни вещества, стимулиращи увеличаването на количеството оксалова киселина в организма, което може да причини бъбречни камъни.
Още: Пълнен патладжан: Трикове в кухнята за най-добър вкус
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Не е възможно да се отровите сериозно с патладжан - възможно е само леко отравяне: с диария, главоболие, треска и гадене. Но дори и за това ще трябва да погълнете няколко килограма презрели патладжани. А смъртоносна доза е напълно непостижима.
Лекарите препоръчват на пациентите с колит, холецистит, камъни в бъбреците, остър артрит, ниски нива на желязо или алергии да избягват да ядат патладжани.
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Впрочем, все пак, такъв популярен летен зеленчук като патладжана се счита за източник на абсолютни ползи за тялото. Узряващ в средата на лятото, този зеленчук е пълен с витамини, антиокислителни и противовъзпалителни съединения. Ето защо патладжаните са чест гост на летните пиршества, и то не само заради особения си и пикантен си вкус.
В същото време лекарите посочват, че те не са подходящи за консумация от някои хора – преди всичко би трябвало да се замислят тези, които страдат от чести хронични заболявания. Те съдържат много соли и оксалати - естери на оксаловата киселина. При хора с бъбречно заболяване оксалати могат да се натрупват, което провокира развитието на уролитиаза.
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
Още: Пълнени патладжани: Ето каква е тайната съставка на тази оригинална рецепта
Друга категория хора, които се налага да избягват патладжаните, са страдащите от гастрит и стомашни язви, понеже този зеленчук може да увеличи секрецията на солна киселина, която в прекомерни количества ще увреди стомашната лигавица.
В същото време са налице ползи от яденето на патладжани, ако липсват противопоказания. Така, според експертите, антоцианиновите пигменти, които определят тъмнолилавия цвят на плода, намаляват холестерола и имат антисептични и противовъзпалителни свойства. Пигментът насунин, който се съдържа в кората, предпазва тялото от оксидативен стрес и увреждане на клетките - поради тази причина, ако няма противопоказания, диетолозите не препоръчват отстраняване на кората при готвене на патладжани.
Насунинът намалява риска от хипертония и развитие на атеросклероза, сваля кръвното налягане и прави стените на кръвоносните съдове по-еластични. Помага за премахване на излишното желязо от тялото. Въпреки, че желязото е важна част от хранителните вещества, необходими за транспортиране на кислород в кръвта, подпомагане на имунитета и синтеза на колаген, консумацията на твърде много от него не се препоръчва.
Също така, изследвания на учени от Европа сочат, че заради съдържанието на антиоксиданти в патладжаните, тези плодове помагат за намаляване на рисковете от сърдечно-съдови заболявания.
Още: Лекар разкри 3 свойства на патладжана, за които може би не предполагате
Хлорогенната киселина, съдържаща се в патладжаните, помага на организма при противотуморни, антиоксидантни, антивирусни и антимикробни, както и хипогликемични процеси. Патладжаните също съдържат каротин, витамини от група В, фосфор, калций, желязо, калий и фолиева киселина. И накрая, богати са на фибри, нужни за нормалното храносмилане, а калориите им са малко - само 25 kcal на 100 грама.
Внимание! Статията е предназначена само за информация. Не се самолекувайте и винаги търсете медик-специалист!
Лекар: Патладжанът обостря тези заболявания