Емисиите на азотен диоксид, произвеждани основно от дизелови автомобили, са довели до 6 000 преждевременни смъртни случая в Германия през 2014 г., съобщи официален доклад в четвъртък.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Според Мария Крауцбергер, която ръководи проучването в Германската агенция по околна среда, е ясно, че значително увеличението на азотни оксиди във въздуха се дължи на дизеловите автомобили – дори и извън най-натоварените пътища, предаде БГНЕС.
"Трябва да направим всичко, за да поддържаме въздуха чист и здравословен", добави тя, като отбеляза, че германските съдилища вече са дали на градовете драстичната възможност да забранят замърсяващите дизелови автомобили от определени зони.
Според проучването причината за около 6 000 смъртни случая, дължащи се на сърдечно-съдови заболявания, може да бъде проследена до емисиите на азотен диоксид.
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Освен тези смъртни случаи, опасният газ също е допринесъл за увеличаване на броя на заболяванията, включително диабет, хипертония и астма.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Около 437 000 души, страдащи от диабет, и 439 000 други, които имат астма, са били засегнати от замърсителя.
Бъдещето на дизеловите автомобили е внасящ разкол въпрос в Германия, където автомобилната индустрия остава основен стълб на успешния експортен сектор.
Върховният немски съд миналия месец реши, че градовете могат да наложат забрана за дизеловите автомобили като стъпка в борбата със замърсяването на въздуха, което обаче ще доведе до несигурност сред милионите собственици на автомобили с такива двигатели.
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?