Още: РИОСВ: Показателите за качеството на атмосферния въздух в Димитровград са в норма
Още: Заради високи сметки за ток: Къщи-музей затварят в Хасково
Стойностни експонати от Общинския исторически музей в Ивайловград са включени в етнографската изложба: “Из бита на лозенградските българи”.
Тя е осъществена по покана на община Къркларели (Турция) със специалното съдействие на Генералното консулство на България в Одрин и с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Експозицията е част от международен проект, в който участват Турция, България, Гърция и Черна гора. Къща-музей на етносите в Къркларели, който българите наричаме Лозенград, представя изложби от четирите държави.
Още: Пеевски нарежда, те изпълняват: Трети областен управител на "ДПС - Ново начало" подаде оставка
Още: Хасково пред грипна епидемия, все повече ученици отсъстват
Изложбата ще бъде открита на 20 декември. Българската и част е подготвена от експерти от Националния исторически музей. Тя показва елементи от живота на българите, населяващи Лозенградския вилает до края на Турската война за независимост (1919-1923 г.).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Коледна трапеза, приготвена от Иван Звездев очаква Димитровград
Още: Грейнаха светлините на най-голямото живо Коледно дърво в Европа
Един от основните акценти е облеклото на българското население от региона. Всички костюми са били притежание на български преселници от Източна Тракия и на техни наследници. Специален акцент в изложбата са накитите и украшенията, носени от жените през този период. Във витрина с вътрешно осветление са експонирани пафти, обеци, висулки, подбрадници, огърлици, гривни, пръстени. Основният поминък на населението от този край до началото на XX в. – лозарството, което дава и българското име на града, както и занаятите дървообработване и бакърджийство са представени чрез експонати от втората половина на XIX в.
Българското население в Лозенград и региона живее до началото на XX в. в мултиетнична среда, в която успешно съжителстват и си взаимодействат различни по етнос и религия общности. Чрез своето присъствие в продължение на няколко века там, българите оказват сериозно стопанско и икономическо влияние в целия регион, оставяйки своя отпечатък върху историята и културата на Източна Тракия, обясняват историците.
Още: Кметът на Димитровград представи ново назначение
Още: "Будители по булеварда" - патриотичната инициатива на община Димитровград продължава
Източник: http://haskovo.info/