Дейностите по проекта "Устройство и управление на Природен парк "Шуменско плато" предвиждат пещерата "Бисерна", която е най-дългата и красива пещера на платото - да бъде благоустроена и отворена за туристи в началото на 2016 г. Това съобщи Айнур Велиева - ръководител на проекта на стойност близо 5 млн.лева, финансиран по Оперативна програма "Околна среда" от Европейския фонд за регионално развитие /с 85 процента/ и от държавния бюджет /с 15 процента/, предаде БТА.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
По проекта, който трябва да се реализира до края на годината, са заложени за изпълнение дейности, свързани основно с опазването на биоразнообразието и подобряване на туристическата инфраструктура на територията на природния парк.
До момента са изготвени четири експертни доклада за прецизиране на дейностите в пещерата "Бисерна", известна още като "Зандана"; ремонтирана е чешма до пещерата; построен е тунел в първите 100 метра от нея, който обаче няма да се използва около 12 месеца, за да могат прилепите, които обитават пещерата - да възстановят популацията си.
Предстои в пещерата да се изгради още около 800 метра инфраструктура - обезопасителни съоръжения, осветление, пасарелки и апаратура, която ще следи за тектонски движения и нивата на въглероден диоксид и радон, за да се гарантира сигурността на посетителите.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Пещерата "Бисерна" е обитавана от няколко вида прилепи и е с дължина от над 2700 метра. Състои се от долна и горна галерия, разположени една над друга с постоянна вертикална връзка. Долният етаж на пещерата е подземна река, а в най-красивата й горна част има многообразни по цвят и големина сталактити.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Пещерата е благоустроена в периода от 1976 г. до 1985 г., но не е открита за посещения, тъй като през 1987 г. водоизточникът е каптиран за водоснабдяването на Шумен. След като пещерата се отвори за посещения, туристи няма да се допускат до пълната с вода долна галерия.
В изпълнение на проекта до момента са ремонтирани 24 скални маршрути; извършени са дейности по поддръжка на тревни и горски местообитания; ремонтирани са обезопасителни съоръжения в парка; извършено е отстраняване на растителност от външните страни на Шуменската крепост; изработени са звуци, картини и карти на птици и прилепи, с които посетителите на парка ще имат възможност да се запознаят.
По проекта предстои да се извършат ремонти на заслони, беседки, специализирани алеи, кътове за деца и за краткотраен отдих; да се обновят основни туристически пешеходни и велосипедни маршрути; да се изгради специализиран велосипеден маршрут и стартова площадка за парапланеризъм в западната част на платото.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
По проекта се предвижда още изграждане на втори етаж на информационния център в парка "Кьошковете", както и преустройство и разширение на Летния информационен център на дирекцията на природния парк, където е предвидено да се изгради и кула с купол за телескоп.