За да имате добра реколта от ягоди през лятото, е необходимо да спазвате 3 златни правила в грижата за ягодовите храсти - мулчиране, правилно подхранване и торене. Ако следвате всички съвети на професионални градинари, ще можете да съберете два пъти повече ягоди от един храст.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
Мулчиране на ягоди
Ако плодовете не получават достатъчно вода, това може да е една от причините за лоша реколта. Плевелите или изсъхналата почва често отнемат влагата. В този случай трябва да се използва мулчиране. Разрохкайте добре почвата и я наторете. Използвайте слама или смес от торф и хумус за мулч.
Как да спасите ягодите от майския бръмбар
Поливане на ягоди
За да получите добра реколта от ягоди, трябва да ги поливате правилно. Този плод много обича водата, така че е важно почвата да не изсъхне. Градинарите съветват поливането на храстите да се осъществява веднъж седмично, а по време на цъфтежа - на всеки 5 дни. Поливането трябва да се извършва, когато няма ярко слънце. Един храст се нуждае от половин литър вода.
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
Торене
През пролетта, дори преди началото на цъфтежа, е необходимо да се даде азотно торене на ягоди. Това може да бъде инфузия от оборски тор или тор, приготвен от плевели и билки в градината. Подхранвайте с органична материя на всеки 2-3 седмици. Алтернативен вариант под формата на минерални торове е 30 гр нитроамофоска / 10 л вода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Ягодите се считат за култура, която е много взискателна към наличието на фосфор в почвата. В началото на цъфтежа те се нуждаят от фосфорно-калиево хранене.
Последователите на биологичното земеделие могат да използват инфузия на пепел. За обикновените сортове ягоди е достатъчно едно хранене. Ремонтните растения трябва да се подхранват при всяка вълна на цъфтеж.
Когато започне развитието на плодовете, торенето с разтвор на пепел може да се повтори.
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Друг вариант за фосфорно подхранване е 1 кг двоен суперфосфат + 5 л вряща вода. Оставете за 12 часа. Разтворът се довежда до 10 л течност като се разрежда с вода. За поливане се разрежда в съотношение 1:10 (100 ml разтвор на суперфосфат / 1 литър вода).
Също така във фазата на бутонизация на ягодите се увеличава нуждата от микроелементи. По това време е особено важно да се подхранват с бор и цинк.
Като източник на бор можете да използвате борна киселина - 1 ч.л. на 10 л вода.
По време на образуването на плодовете също така е полезно подхранването с калиев хумат - 1 ч. л. прах / 10 л вода. Препоръчително е да се използва на всеки 3 седмици.
На зреещите плодове може да се набави подхранване с комплексен тор с максимална концентрация на калий.
Първото торене на ягодите през пролетта - кога и как се прави