За да приберете богата реколта от едър, месест и вкусен пипер, е важно да избягвате някои грешки. Те включват - недостатъчно светлина, ранно засаждане, дълбоко засаждане, неправилно разкопаване на почвата, неправилно торене и др.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
Грешки при отглеждане на пипера
Малко светлина - ако засадите сладки пиперки на сянка, не трябва да разчитате на богата и висококачествена реколта.
При липса на светлина стъблата на растението започват да се простират нагоре. Препоръчва се разсадът на червения пипер да се засажда в дупки на всеки 25 см, като между редовете трябва да се остави разстояние до 50 см.
Кога е най-добре да засадите разсад пипер през март 2024
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
Ранното засаждане е друга грешка. Можете да засадите разсад в открита земя само след като температурата на въздуха се задържи на +23 градуса поне три дни. Ако засадите чушки по-рано, храстите ще се забавят в развитието си, което ще доведе до недостиг на реколта.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Формираните храсти могат да се счупят под тежестта на растящите чушки или при силен дъжд и вятър. Можете да премахнете това неудобство, ако използвате опори, към които са вързани стъблата на растенията.
Дълбокото засаждане е друга грешка. Важно е да знаете, че растението има коренова шийка, така че не е необходимо да засаждате храстите на голяма дълбочина. Дълбочината се определя индивидуално и зависи от дълбочината, на която растението расте в разсадника - по правило, е не повече от 5 см. Имайте предвид, че колкото по-малко е заровен храстът, толкова по-добре ще расте и най-важното - ще е още по-силен.
Засаждането се извършва с почвата, в която са расли разсадите, но е по-добре да се избягва пикиране.
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Неблагоприятни условия за растеж
Много градинари твърдят, че пиперът не се страхува от топлина и влага. Това не е вярно, ако температурата на въздуха надвиши +35 градуса, листата ще започнат да се извиват и след това ще паднат. Що се отнася до влагата, чушките я обичат, но в умерени количества. Ако прекалите с поливането, съществуващите яйчници и цветя ще окапят. Пиперът трябва да се напоява често, но е най-добре е поливането да се организира след залез слънце.
Въпреки факта, че кореновата система на пипера е разположена на дълбочина до 5 см, се препоръчва почвата да се разкопава поне веднъж седмично. Разкопаването се извършва на дълбочина до два сантиметра. Дълбокото разкопаване може да причини увреждане на корена, което ще доведе до бърза смърт на растението.
Съвети от опитни градинари
При засаждане на чушки се използват борови иглички, стърготини или слама, които преди засаждането на чушките се разпръскват върху площта за засаждане на слой 7-10 см, след което площта се прекопава. В такава предварително подготвена почва пиперът ще расте по-бързо и ще бъде възможно да се сведе до минимум необходимостта от разрохкване при отглеждането му.
Сладките чушки растат най-добре в добре наторена почва. Торовете трябва да се прилагат не само преди засаждането на разсад, но и след формирането на храстите.
За да получите богата реколта, се препоръчва да се прилагат торове с високо съдържание на калий и азот веднъж на всеки две седмици, фосфорът се изключва до минимум. Пресният оборски тор не може да се използва като тор, това ще доведе до влошаване на качеството на реколтата.
Бърз начин за сеене на пипер, който ще ви спести много усилия