Собствените ви лозя не само изглеждат впечатляващо в градината. Невероятното им предимство са вкусните и органично отгледани плодове. Въпреки това, за да се радвате на богата реколта, лозите трябва да бъдат правилно обгрижвани чрез наторяване.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
Кога да наторяваме лозите?
Торенето на лозята се извършва три пъти през сезона. Първият път е през март/април, т.е. преди растението да започне да цъфти. Следващото подхранване е най-добре да се извърши по време на цъфтежа. Обикновено това е в края на май/юни.
По време на сезона последният път, когато наторяваме гроздето, е след залагането на плодовете. В зависимост от сорта това време ще бъде различно. Затова си струва да се разгледа размерът на реколтата. Ако плодовете са с размер на грахово зърно, това ще е най-подходящото време за подхранване на почвата.
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
След това трябва да наторите лозите през есента. Тогава третирането се извършва, след като лозата вече е дала реколта. Хранителното вещество ще помогне да се подготви растението за предстоящите ниски температури.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Кои са най-добрите десертни сортове грозде?
С какво трябва да се наторява през пролетта?
През пролетта лозите трябва да се наторят с хранителен препарат с високо съдържание на калий и фосфор. Тази смес ще позволи на лозите да растат правилно в младите леторасти. Те ще дадат сочни зелени листа, голям брой цветове и плодове. Това е гаранция за добра реколта.
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Когато торим гроздето през пролетта, трябва да избягваме препарати с високо съдържание на азот. Този компонент значително ускорява растежа на растенията. Това води до нарушено развитие на листата, слабо производство на цветове и по-късно до слаби добиви.
В допълнение към това гроздето трябва да бъде снабдено и с други хранителни вещества, като бор, желязо, мед, манган, цинк и др.
Обича ли гроздето пепел?
Дървесната пепел е един от естествените и евтини торове, с които могат да се подхранват растенията. Тя е богата на редица основни хранителни вещества. Най-много обаче съдържа калий, фосфор и магнезий.
Това са хранителни вещества, които насърчават положителния растеж на лозите. Това означава, че гроздето може да се подхранва с пепел. Тя ще подобри физичните и химичните свойства на почвата и добива на лозите.
От кой сорт е най-ароматното грозде?
Торенето на гроздето с дървесна пепел може да се извършва през пролетта и есента. Достатъчно е да я смесите с почвата под растенията. Добавянето ѝ към компост и подхранването на почвата с тази смес също ще работи добре.
Може ли гроздето да се покрие с кора?
Гроздето може да се мулчира с кора. Тази форма на мулчиране ще предотврати прекомерното изпаряване на вода от почвата, като я поддържа постоянно влажна. Освен това чувствителните корени на растението ще бъдат защитени от големи температурни колебания.
Кората, посипана около гроздето, ще предотврати и растежа на плевели. В резултат на това разсадът и площта около него ще се поддържат по-лесно в ред.