Дори опитните градинари не знаят всичко за местните зеленчуци, плодове, цветя и дървета. Учените непрекъснато правят нови открития и любопитни факти за добрите стари семена на картофите, морковите и ягодите. Понякога се възраждат отдавна забравени знания. Ето някои малко известни факти за познати растения:
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
Направете това и можете да сте сигурни, че ще имате богата и силна реколта от домати това лято
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
1. Картофите и доматите са месоядни растения
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Британски учени са открили, че картофите и доматите са месоядни растения. Стъблата им са покрити с малки власинки, с които могат да улавят насекоми. Когато животински трупове попаднат в почвата и се разлагат, картофите и доматите изсмукват хранителни вещества.
2. Цветът на морковите е такъв заради нидерландците
По-младото поколение е израснало с убеждението, че морковите винаги трябва да са оранжеви. В Нидерландия обаче морковите са с този цвят само от XVII в. насам. Първоначално морковите са били червени, лилави, жълти и бели. Не е известно как точно са станали оранжеви. Според една от версиите холандските градинари отглеждат оранжевия вариант в чест на Вилем, принц на Оранж, който извоюва независимостта на страната.
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
3. Пащърнакът може да се използва за производство на бира
В миналото пащърнакът се е използвал за производство на вино и бира заради съдържанието на нишесте. Тя е достъпна и днес за тези, които искат да опитат такива бири.
4. Розмаринът всъщност е градински чай
Ботаниците са открили чрез ДНК анализ, че розмаринът принадлежи към семейството на градинския чай и няма свое си семейство. За щастие, това откритие не е оказало влияние върху широката общественост, която спокойно може да продължи да нарича розмарина "розмарин".
5. Някои производители използват хеликоптер, за да сушат черешите си
Когато вали дъжд, по повърхността на черешовото дърво се събира вода, която го кара да се напуква. Затова производителите изсушават плодовете си с въздух, издухан от хеликоптер, за да предотвратят развалянето на плодовете. Тази необичайна практика е разпространена главно в САЩ и Австралия.
Чуден градинарски трик, с който да ускорите растежа на чушките и да получите богата реколта
6. Не търси бук, избягвай дъб
Поговорката "Не търси бук, избягвай дъб" доказва, че пословиците не са най-добрият съвет. Може би защото, за разлика от дъба, буковите дървета нямат по себе си следи от мълнии. Кората на дъба е набраздена, докато кората на бука е гладка и когато е мокра от дъжд, мълнията удря директно в земята. Освен това буковите дървета растат на групи, докато дъбовете често стоят самостоятелно.