Добрите градинари имат няколко съвета, които да последвате, за да се радвате на добра реколта от хрупкави моркови в домашната градина. Трябва да засадите морковите няколко седмици преди последната ви слана за късна пролет/ранна лятна реколта. Можете също така да ги отглеждате отново през есента - просто събирайте морковите преди земята да замръзне.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
Посейте морковите там, където ще получават пълно слънце 6-8 часа слънчева светлина на ден, на разстояние 8-10 см. Морковите понасят частична сянка, което може да бъде полезно в горещ климат.
Смесете компост или друга органична материя в почвата, когато засаждате. Морковите се нуждаят от глинеста, рохкава почва за най-добро развитие на корените. Поливайте веднага след засаждането. Когато корените започнат да узряват, увеличете количеството вода.
Засяване на доматени растения: Насоки за начинаещите градинари
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
Смесете тор с непрекъснато освобождаване в почвата по време на засаждане и го допълвайте според указанията през вегетационния период. За да поддържате почвата влажна и да намалите плевелите, поставете мулч (листа или слама) около растенията.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Морковите могат да се берат на всеки етап, но не забравяйте да приберете пролетно засадените моркови, преди почвата да се е затоплила твърде много, и есенните моркови, преди земята да замръзне. Морковите могат да се съхраняват в хладилник или хладно мазе до 2 месеца.
Правилно поливане на МОРКОВИ в градината за чудесна реколта
Какво може да навреди на морковите?
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Aster leafhoppers причиняват леки щети, но могат да разпространят болест, известна като "жълта астра", която може да навреди на морковите. Морковените ръждиви мухи, бълхите и морковените дългоносици също се радват на моркови. Използвайте лека покривка за редове върху вашите растения, за да предотвратите вредители и да защитите културата.
Използвайте качествена почва за морковите, защото твърде много азот в нея може да създаде космати или деформирани моркови, както и премахнете камъните от лехата преди засаждане.
Пролетно засадените моркови, оставени в топла лятна почва, могат да станат влакнести, както и засадените през есента моркови - поставете дебел слой сламен мулч върху морковите, за да поддържате земята достатъчно топла за зимни реколти.