Какво превръща крехкия разсад в здрави и силни растения, които се чупят под тежестта на плодовете? Тайната се крие в три стъпки, които опитните градинари прилагат и резултатите винаги са добри. Това е тяхната доказана формула за здрав и силен разсад. Ето какво точно трябва да направи всеки градинар, ако иска да отгледа здрав и силен разсад.
Формулата на опитните градинари за здрав и силен разсад
Първата тайна е събуждането на семената. Накисването им в разтвор на янтарна киселина (0,5 гр на чаша вода) за един ден омекотява люспата, ускорявайки покълването с 30%. Топлината засилва ефекта: поставете съда със семена близо до радиатор или върху шкаф. За пипера има отделен трик: внимателното подрязване на върха на семето с малка ножичка - това намалява времето за покълване с 3-4 дни.
Какво ще се случи, ако използвате йод за торене на разсада?
Почвата е в основата на успеха. Смес от деоксидиран торф, вермикомпост, речен пясък и кокосови влакна създава идеална среда за корените. Добавянето на Байкал М1 (1 капачка на 10 литра почва) убива патогените и насища почвата с полезни бактерии. Резултатът е разсад с дебели стъбла и наситено зелени листа.
Финалната стъпка е третиране на семената с цел защита от вредители и болести, дори ако на пръв поглед те изглеждат напълно здрави. Накисват се за половин час в 0,5% разтвор на хлорхексидин, който унищожава 98% от инфекциите по семената.След такова третиране разсадът няма да страда от черен крак и други заболявания. Освен това ще расте бързо.
Три лъжици от това и разсадът на краставиците ще расте като луд, след като го засадите в градината
Други тънкости за отглеждане на здрав и силен разсад
Редица фактори влияят върху появата на разсад и по-нататъшния му растеж. Разсадът на зеленчуци и цветя може да се развие зле поради редица причини. Трябва да се отбележат следните точки.
Температура. В стаята може да е висока, но до прозореца да има течение. В този случай трябва да изолирате прозореца и да поставите контейнерите с разсад върху основа от пяна.
Поливане. Страхувайки се от кореново гниене, много градинари поливат рядко разсада. А липсата на влага, подобно на излишъка, пречи на растенията да се развиват. Обикновен дървен шиш ще ви помогне да разберете дали разсадът с е нуждае от поливане. Всеки ден да пробивате почвата в контейнера. Ако пръчката е излиза суха, има нужда от поливане, ако е мокра, всичко е наред. Появата на мушици в разсада, показва излишък от влага, което означава, че трябва да ограничите поливането.
Как да ускорим растежа на разсада - тайният трик на опитните градинари
Торене. Излишните хранителни вещества, както и дефицитът, са вредни за растенията. Торете, когато разсадът има истински листа, след което следвайте графика: веднъж на всеки 10 дни.
Осветление. Недостигът на светлина отслабва растенията и ги прави податливи на болести. За да се предотврати разтягането на разсада, трябва да се осигури допълнително осветление през зимата.
Време за засяване. Растенията с кратък вегетационен период не трябва да се засяват рано. Те поникват бързо и скоро ще трябва да бъдат засадени на постоянно място, в противен случай разсадът ще расте висок и слаб.
Следващият етап от грижата за разсад преди засаждането е закаляването. Подготовката на разсад за открит терен започва 15 дни преди засаждането. В първите 3-5 дни засилете проветряването (при зелето и доматите – по-интензивно, при пипера и краставиците – умерено). Извършва се умерено поливане и повишават нивото на фосфорно-калиево хранене. Оптималният период на закаляване е 10 дни.
Грешките, заради които разсадът НЕ се вкоренява
Около 5-6 часа преди засаждане на разсада в почвата той се полива обилно. Касетъчните (саксийни) разсади запазват кореновата си система. Корените на безсаксиен разсад (разсад от оранжерии) се потапят в торово-глинеста каша с добавка на пестициди.
При засаждане на разсад в градината е необходимо да се изхвърлят тези растения, които са засегнати от болести, механично повредени, недоразвити или без апикална пъпка. Независимо от културата, разсадът трябва да е набит, здрав, с дебело и право стъбло и развита листна повърхност. Например саксийният разсад от ранни домати трябва да има 1-2 цветни китки с добре развити пъпки и единични цветове. За къснозреещите сортове това изискване не е задължително. За засаждане в градината са подходящи растения с височина 15-20 см.
Само за мързеливи градинари: Как да отгледате разсад в торбичка чай