Пъпешът е едногодишно влечащо се и пълзящо растение от семейство Тиквови. В Европа са познати над 500 сорта, а произходът им е от Предна Азия. Обикновено кората е покрита с шарка, подобна на паяжина, въпреки че някои сортове могат да бъдат и на ивици. Отвътре месестата част е ярко оранжева и сладка.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
Пъпешите освен много вкусни, са и много полезни за цялостното здраве. Съдържат фибри, които подобряват храносмилането, контролират глада, съдържат витамини А и С, грижат се за сърцето и хидратират тялото.
Пъпешът се нуждае от пълно слънце - 6-8 часа пряка слънчева светлина на ден, за най-богата реколта. Следобедното слънце ще изсуши листата, намалявайки риска от гъбични заболявания, които идват с мократа зеленина.
Съвети при засаждане на КЪПИНИ: Опитните градинари споделят
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
Пъпешите се справят най-добре в добре дренираща почва, която е смесица между глинеста и песъчлива. Мулчирането на мястото на засаждане с черна пластмаса ще служи за множество цели: ще затопли почвата преди засаждането, ще попречи на растежа на плевелите и ще поддържа чисти развиващите се плодове.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Кога да засаждате пъпеши Канталупа?
Канталупите могат да бъдат започнати от семена или закупени като млади растения от разсадник. В по-студените райони се препоръчва да започнете с млади растения, тъй като това ще ви даде преднина във вегетационния период.
Градинарите споделят: Това е тайната за богата реколта от маруля
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
От семена:
За по-студените райони е препоръчително да започнете от семена на закрито 4 до 6 седмици преди датата на последната пролетна слана. Трябва да премине цялата опасност от замръзване, затова изчакайте температурите да достигнат 16°C.
Как да засадите пъпеш?
Засадете семена на 2,5 см дълбочина, 45 см едно от друго, на хълмисти редове на около 1 м един от друг.