Отглеждането на краставици изисква специално внимание и грижи, само тогава те ще ви се отплатят с богата реколта. Понякога може да забележим, че листата на краставицата пожълтяват. Този проблем може да доведе до забавяне на растежа и евентуална смърт на растението. Но един домашен тор разрешава този проблем, освен това прави плодовете сладки и увеличава реколтата им.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
Домашен тор за богата реколта от краставици
За да предотвратите пожълтяването на листата на краставицата, правилната грижа е много важна. Регулирайте поливането според нуждите на растенията, наблюдавайте количеството хранителни вещества в почвата и предпазвайте храстите от пряка слънчева светлина.
От какво се нуждаят краставиците през юли и август, за да е богата реколтата
Струва си да се обърнете и към едно просто домашно решение – тор с мед. Оказва се, че това сладко лакомство може да помогне за предотвратяване на пожълтяването на листата, да повиши устойчивостта на храстите към болести, вредители и неблагоприятни условия на околната среда, както и да стимулира растежа им. Използването на тозии домашен тор ще запази вашите плодове здрави, твърди и супер сладки.
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
За да го приготвите, просто разтворете 3 супени лъжици мед в 5 литра топла вода. Разбъркайте продукта и е готов за употреба.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Поливайте храстите на нивото на корените като използвате по 0,5 литра разтвор за всяко растение. Реколтата от краставици ще бъде толкова сочна, колкото и преди, а плодовете ще имат сладък вкус.
Защо листата на краставицата пожълтяват?
Когато отглеждате краставици, може да срещнете различни проблеми. Един от тях е пожълтяване на листата. Това е тревожно всеки градинар, защото означава, че нещо не е наред с растенията.
Защо краставиците пожълтяват? Първият отговор, за които вероятно се сещате е, че са били нападнати от болести и неприятели. Най-често срещаните заболявания включват фузариум, брашнеста мана и вирус на краставична мозайка. Те причиняват различни видове обезцветяване и пожълтяване на листата. В допълнение, вредители като листни въшки и паякообразни акари могат да причинят този проблем.
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Въпреки това си струва да запомните, че правилната грижа също е от решаващо значение при отглеждането на краставици. Пожълтяването на листата може да се дължи на неправилна грижа:
- Недостиг на хранителни вещества – Краставиците изискват редица хранителни вещества, за да растат правилно, а липсата на магнезий или азот може да се прояви като пожълтяване на листата.
- Недостатъчно поливане - краставиците се нуждаят от постоянно леко влажна почва и не понасят сухота. Обратно, твърде влажната почва може да насърчи развитието на кореново гниене, причинявайки пожълтяване на листата. При поливане е важно струята вода да се насочва под корена, за да не се намокрят листата и издънките.
- Слънчево изгаряне – Краставиците обичат слънцето, но не понасят пряка слънчева светлина. Интензивната слънчева светлина може да причини изгаряне на листата, което ги кара да пожълтяват и изсъхват.
- Неподходящ субстрат - краставиците се нуждаят от плодородна почва, която лесно се затопля. Те се чувстват най-добре в алкален субстрат, докато почвата с твърде ниско ниво на pH влошава състоянието на храстите и причинява различни физиологични реакции, включително пожълтяване на листата.
Богата реколта от краставици с помощта на ориз - ето как се прави