В края на юли и началото на август краставиците се нуждаят от допълнително торене, което ще удължи плододаването им и ще увеличи производителността им.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
На този етап от вегетационния период краставиците са образували доста мощна коренова система. Но това не е достатъчно. В крайна сметка, колкото по-мощни са корените, толкова повече хранителни вещества могат да абсорбират.
Торене на краставиците през август
Преди всяко торене е необходимо да се събере реколтата, така че растението да може да насочи силите си към образуването на нови завръзи. И тук органичната материя идва на помощ.
Най-ефективният тор за краставиците през август е този
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
Вземете един варел и го напълните до една трета с оборски тор – пресен или гранулиран. Добавете 35 милилитра на всеки 10 литра вода калиев хумат. След това контейнерът се пълни с вода до върха и се оставя за една седмица.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
За да подхраните, трябва да разредите литър „калиев тор“ в кофа с вода. Краставиците се поливат върху вече навлажнена почва като се използва по един литър на растение.
Това торене гарантира пълната липса на нитрати в плодовете. А самите краставици ще бъдат невероятно хрупкави и сочни.
Отглеждане на краставици
Почвата за краставици трябва да е умерено рохкава, да задържа добре влагата и да е много плодородна. Мястото за отглеждане на краставици трябва да бъде добре осветено от слънцето (допустимо е частична сянка) и защитено от вятъра. По-специално, когато правите хребети в открита земя, можете да използвате царевицата като "жива преграда", като я засеете в две линии отстрани на лехите с краставици, оставяйки южната страна отворена.
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Оптималната температура за нормалното развитие на краставиците (както и на други тиквени култури) варира от 23-30 градуса. Температурите на въздуха под 15 градуса водят до инхибиране и спиране на растежа на растенията на всеки етап от развитието. Студовете са разрушителни за краставиците (особено за младите, незрели растения); температурните промени потискат растежа.
Влажността на въздуха и поливането са особено важни за краставиците по време на активен растеж (юни) и образуване на плодове (юли, август). Дори краткотрайното засушаване на почвата по време на образуването на плодове води до появата на горчивина в краставиците, която не може да бъде премахната чрез поливане. Краставиците трябва да се поливат с топла вода (студената вода води до инхибиране на растежа и появата на сиво гниене).
За да се поддържа влажността на почвата, насажденията от краставици се мулчират с органични материали (можете дори да използвате окосена трева от градината). Мулчът предпазва почвата от бързо изсъхване и потиска растежа на плевелите, което означава, че можете да поливате краставиците по-рядко и няма да се налага да разкопавате и плевите лехите.
Торене на краставиците с пепел - ето какво трябва да знае всеки градинар