За да могат розите да растат и да цъфтят пищно, те трябва да получават необходимите хранителни вещества от пролетта, тъй като по това време растенията активно се развиват и започват да образуват пъпки.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
Кои торове по-добри за торене на рози през пролетта
Сред основните хранителни вещества, от които се нуждаят розите: азот, калий и фосфор. Азотът стимулира растежа на зелената маса, калият повишава устойчивостта към болести, фосфорът подобрява развитието на корените и пъпките.
Торене на розите през пролетта - това са най-добрите домашни торове
Идеалните торове за подхранване на рози през периода на растеж на листата са хумус и компост. Те набавят на растенията естествени полезни елементи. Освен това задържат влагата и подобряват структурата на почвата.
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
В периода преди цъфтежа най-добрият тор е натриевият хумат, който стимулира растежа на растенията. Също така, преди да се появят пъпките, можете да подхраните цветята с калциев нитрат.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
От втората половина на май опитните градинари препоръчват използването на калиев сулфат.
Когато използвате торове за рози, трябва да запомните, че ако прекалите, в резултат можете да получите буйна зелена маса и ограничен брой пъпки, така че е важно да наблюдавате реакцията на растенията към торенето и да го коригирате, ако необходимо. Също така е важно да не забравяте, че всяко торене трябва да се извършва след поливане.
В допълнение към минералните торове се използват и органични торове. Розата е култура, която реагира на торене, особено на оборски тор. Не трябва да се използва пресен тор, тъй като може да изгори кореновата система, което ще доведе до смъртта на растението. Необходимо е да се използват угнили торове и компости. Органичната материя съдържа много азот, поради което е по-добре да се прилага в началото на пролетта или през първата половина на сезона, но не по-късно от средата на юли. В противен случай части от растението няма да имат време да се формират и подготвят за зимата. Оборският тор и компостът са богати на хранителни вещества, но не се фокусирайте само върху тях. Едновременно с това нанесете минерални торове. Най-добре е да ги използвате в комбинация. Излишъкът от органични торове води до вредни последици. Прехранените растения стават уязвими към болести и вредители.
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Оборският тор винаги се използва разреден - 1 кг от него се разтваря в 10 л вода.
Пролетно торене на розите - кога, как и с какъв тор се прави