За съжаление тази година станахме свидетели на какви ли не климатични промени. Градинарите, които са инвестирали почти цялото си време в отглеждането на зеленчуци, са сериозно разтревожени дали тази година реколтата ще успее да оправдае труда и времето им.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
След всички тези дъждове и градушки, които посрещнахме, вече не знаем на какво да се надяваме.
Някои градинари се отказват да спасяват градините, след като ледени късове са опустошили растенията им. Други обаче са категорични, че няма да се предадат и ще направят и невъзможното да съживят зеленчуците, които с толкова любов и внимание да отгледали.
Как да спасим зеленчуците, поразени от природната стихия?
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
Ако говорим за домати, не се тревожете прекалено много. Те не са от най-капризните зеленчуци. Това, което се изисква от вас да направите, е да оберете всичко прекършено и да го изхвърлите от градината си. След това прекопайте площта и напръскайте. Бъдете сигурни, че растението ще избие нови чепки. Можете обаче да добавите и няколко капки йод, които да го стабилизират и да му помогне да се възстанови за колкото се може по-кратко време.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Градинари съветват, че синият камък също е чудесно средство за съживяване на зеленчуците, поразени от градушка.
Тук обаче е нужно да се добави и малко сода бикарбонат. Ако има растения, които са наранени прекалено много, те ще пожълтеят почти веднага. Тях няма как да ги спасите, но пък можете да опазите останалите. Най-добре ги почистете и изхвърлете.
Природната стихия ни настига тогава, когато най-малко я очакваме. Няма как предварително да сме подготвени, но пък можем да се справим дори след като нанесе поражения.
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?