Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ранна реколта от краставици - ето какво правят опитните градинари

22 май 2024, 13:15 часа

Почти всички градинари отглеждат краставици в своята градина. Тези зеленчуци са обичани, защото са богати на витамини и минерали и освен това са източник на вода и фибри. Ако искате да получите ранна реколта от краставици, трябва да знаете няколко тайни, които ще ви помогнат да приберете първите плодове много по-бързо.

Още: Как се отглежда папрат в саксия

Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия

Трикове за по-ранна реколта от краставици

Първо трябва да изберете подходящо място за засаждане.  Краставиците обичат места, които получават много слънчева светлина. Изборът на плодородна и добре дренирана почва е важен за добрия растеж.

Преди засаждане градинарите с опит винаги подготвят правилно мястото за засаждане. Почвата трябва да бъде добре почистена от плевели и подхранена с органични торове. Добавете малко пясък, за да подобрите дренажа.

Торене на краставиците през май - ето какво трябва да знае всеки градинар

Още: Как се гледа кокосова палма

Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея

За да получите ранна реколта от краставици, изберете ранозреещи сортове, които узряват 50-60 дни след засаждането.

Както всички други зеленчуци, краставиците се нуждаят от поливане. Зеленчуците обичат влажна почва, затова ги поливайте редовно. Особено важно е да направите това в периода на цъфтеж и плододаване. Внимавайте обаче, тъй като преполиването може да причини гниене на корените.

Също така е важно зеленчуците да се торят правилно. Краставиците се нуждаят от хранителни вещества за растеж и развитие. Препоръчва да използват органични или минерални торове.

Когато започне масовият цъфтеж на насажденията (в края на май), зеленчуците изискват повече хранителни вещества.

Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи

Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?

За подхранване може да се използва следната комбинация от торове:

  • разреден оборски тор (500 ml);
  • нитрофоска (1 супена лъжица);
  • дървесна пепел (1 супена лъжица);
  • борна киселина (0,5 гр);
  • манганов сулфат (0,3 гр);

Тези компоненти се разреждат в кофа с вода и се смесват добре. За 1 кв.м. площ се използват около 3 литра от този разтвор.

На етапа на плододаване краставиците също се нуждаят от допълнително хранене. За целта можете да използвате: пепел, разредена във вода в съотношение (1:5), калиев нитрат (25 гр/10 l вода), разтвор на оборски тор ( разреден с вода в съотношение 1:5).

Всички видове торене трябва да се прилагат само на влажна почва. За предпочитане е да се използват водни разтвори на торове, които се абсорбират по-бързо от кореновата система на културата. Растенията трябва да се торят не повече от веднъж на всеки 15 дни.

По-лесно е да се коригират проблемите в развитието на краставиците, свързани с хранителни дефицити. Излишъкът дори от полезни елементи има пагубен ефект върху състоянието на растенията.

Но за да се стимулира растежа и развитието на растението, струва си да се подрязват страничните издънки и излишните листа. Ако забележите пожълтяване или деформация на листата на краставиците, третирайте ги срещу болести и неприятели.

Поливане на краставици и домати - сутрин или вечер е най-добре да се прави
 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес