Успешната реколта от краставици е щастие за всеки градинар. Важна стъпка за постигане на целта е правилното поливане. Без правилното количество вода, растенията могат да страдат от увяхване и болести, което води до забавяне на растежа или пълна загуба на реколтата.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
Колко често се поливат краставиците?
Колко често да се поливат краставиците ще зависи от няколко фактора като типа на почвата, климата и размера на растението. Общо правило е, че имат нужда от 2,5-5 см вода на седмица, за да растат добре.
Поливането трябва да се извършва рано сутрин, преди температурите да станат много високи и да изпарят водата. Поливайте директно в основата на стъблото – така то ще абсорбира възможно най-много влага.
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
Задаждане на краставици през май 2024 - кои са най-добрите дати
Фактори, които влияят при поливане на краставиците
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Факторите, които влияят на честотата при поливане са – от условия на околната среда като температура, светлина, тип почва и нива на влага, до грижа за отделните растения като честота на поливане въз основа на скоростта на растеж и размера.
Климатични условия
Климатът и времето играят основна роля за това колко често трябва да поливате краставиците. В райони с горещ и сух климат краставиците се нуждаят от по-често поливане от тези в по-хладен и влажен климат.
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Засаждането на вашите краставици на места, където получават сутрешно слънце и следобедна сянка, може да помогне за намаляване на изпарението от листата и почвата. Когато е много топло – поливайте по-често, а при по-ниски температури – изчаквайте.
При отглеждане на краставици на открито - за какво да внимаваме
Почва
Различните типове почви имат различни нива на порьозност и дренаж, като и двете влияят на това колко вода се нуждаят от краставичните растения. Пясъчните почви могат да се отцедят бързо и изискват по-често поливане, докато глинестите почви задържат влагата по-дълго.
Почвите, които са богати на хранителни вещества, ще помогнат за задържане на влага по-добре от тези с по-ниско съдържание на хранителни вещества. Добавянето на органична материя като компост или оборски тор към почвата също може да подобри нейното качество и да увеличи капацитета й за задържане на вода.