Краставиците трябва да се торят с правилните торове на различни етапи от растежа им - това е най-важното условие за изобилна реколта.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
За активно развитие на краставици във фаза 2 листа използвайте торове с азот. След поникването на краставиците се подхранват с комплексни торове с калий, фосфор и азот. По време на плододаването краставиците се нуждаят от повече калий и фосфор, за да образуват плодове.
Правилно торене на краставиците
Правилното и навременно подхранване на краставиците е ключов фактор за постигане на висок добив и качество на плодовете. Но е важно да следвате препоръките относно дозировката и времето на прилагане на тора.
Краставиците се нуждаят от азот за активно развитие в ранните етапи. Използвайте разтвор на урея или амониев нитрат. Тези торове ще помогнат на растенията да образуват зелена маса и да укрепят кореновата си система.
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
Трябват ви 200 гр от това за богата реколта от краставици
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
След като краставиците започнат да растат активно, те трябва да се хранят със сложни торове, съдържащи калий, фосфор и азот. Опитайте се да използвате нитроамофоска, която насърчава по-добрия растеж и развитие на растението.
За да станат зеленчуците вкусни и големи, осигурете им азот и калий. Използвайте инфузия от пилешки тор. Торът ще осигури на почвата необходимите елементи, ще стимулира растежа и развитието на растенията.
По това време краставиците се нуждаят от повече калий и фосфор, за да образуват плодове. Градинарите обичат да използват разтвор на пепел или суперфосфат по това време. Пепелта е чудесен източник на калий. Допринася за подобряване на вкусовите качества и формиране. Градинарите препоръчват почвата да се поръсва с пепел всяка седмица.
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Използвайте органични инфузии: компост, разтворен във вода или зелена билкова инфузия. Зеленият тор може да се приготви от всякакви плевели и билки откъснати от градината. Двет трети от голяма кофа се пълни със зелената маса, след което се залива с вода. Сместа се оставя да престои на слънце за няколко дни. През това време зелената маса ще ферментира и разтворът ще се насити с полезните вещества, съдържащи се в нея.
Един литър от получения тор се разрежда с 10 л вода. Под всеки храст се изсипва поне 1 л от получения разтвор. Тези естествени торове ще обогатят почвата с микроелементи. Имайте предвид, че всеки етап на торене е изключително важен. Благодарение на торенето зеленчуците ще бъдат вкусни и хрупкави.
Торене на краставиците с мая - ето как го правят опитните градинари