През първия месец на годината лозарите започват да поглеждат към своите астми и знаят, че не остава още много време до резитбата.
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
Още: Как се гледа кокосова палма
Опитните лозари със сигурност знаят как да подрязват гроздовите си масиви, но има и такива, които е добре да си припомнят общите правила, които са валидни за всяка една резитба и формировка. Тяхното спазване ще гарантира, че няма да се навреди на растението.
Пръчката, която ще бъде оставена за стрелка/плодна пръчка, трябва да е с нормална за сорта дебелина, която обикновено е 8-10мм. Пръчката трябва да е добре узряла и да има разположени по нея правилно оформени зимни очи. Важно е плодната пръчка да бъде над пръчката, която ще се използва за чеп. Трябва да обърнете внимание и дали има благоприятни условия за пространствено развитие на летораслите.
Ако искате перфектното ВИНО, просто направете това с ГРОЗДЕТО
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
Още: Колко често е най-добре да се подхранват орхидеите
Целта по време на резитбата е да се нанасят минимум рани по кордоните и рамената. Резачът трябва да се стреми раните да бъдат от горната страна на лозовите части. Чеповете трябва да бъдат най-ниско разположените върху главината или рамената пръчки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Много е важно по време на резитбата горната пъпка на чепа да бъде от вътрешната му страна. Отрезите, които ще се правят при отстраняване на рамена и кордони, трябва да са перпендикулярни на тяхната надлъжна ос, а при плодните звена те се правят полегати, с обратен наклон спрямо последната пъпка и над 1-1,5см. над нея. Правилото, което трябва да се спазва при рязане на рамена и кордони, е да се остави малко пънче, което да има височина около половин сантиметър. Ако лозарят иска да удължи кордоните, трябва да използва пръчки, които се намират от долната страна.
Снижаването на рамената е резитбена операция, която понякога трябва да се прави. Например, когато се е появило прекомерно удължаване на дадено рамо и видимо се забелязва отслабване на летораслите от неговите плодни звена. При тези случаи е добре да се използва близко разположен лакомец, който се реже на чеп, а една от пръчките върху чепа на старото рамо се предназначава за плодна пръчка. На следващата година горната пръчка на чепа лакомец ще трябва да се изреже на плодна пръчка, а долната част – на две очи.
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Още: Какво ще се случи, ако използвате йод за торене на разсада?
Лесен метод за разсаждане на лозите
При къса резитба на всяко следващо плодно звено се оставят един или два чепа с по 2-3 очи, като старото рамо се изрязва на около половин сантиметър над избрания лакомец.
Кое е правилото, което важи за всички плодни звена на лозата ?
Важно е те да са равномерно разположени по цялата главина или по кордона. Целта е да се осигури по-добро огряване на слънцето на листата и гроздовете, както и по-доброто им проветряване, което е важно за узряване на гроздето и превенция срещу редица болести и неприятели.