Въпреки че родината на картофа е Южна Америка и е донесен в Европа – в Испания – през 16 век, той е бил една от най-консумираните храни, първоначално познат на Стария континент като храна за бедните, тъй като е евтин, засищащ. Приготвен по по-специален начин и като част от други рецепти обаче е истинско преживяване за сетивата и е достатъчно вкусен, за да сътворим кулинарни вълшебства, които далеч не можем да свържем с недоимък и бедност.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
Картофите са сред най-консумираните храни и у нас, като са познати както стари автентични рецепти, по които е приготвян от дедите ни, така и модерни и изискани, превръщащи картофа в кулинарно пиршество за ценители. И въпреки че е достъпен и изгоден като цена и се открива навсякъде в търговската мрежа у нас, някои собственици на земя в двора си предпочитат да го отгледат сами. За да им се отблагодари трудът обаче, те се нуждаят от познания относно необходимите грижи, които трябва да положат за картофите, за да се радват на добра реколта.
Към тези грижи е и пръскането на зеленчука с цел опазването му от заболявания и вредители, които лесно могат да унищожат културата и да лишат трудещия се от реколтата. Какво е важно да знаем за пръскането на картофите, кога следва да извършим първото пръскане на картофи и кои са болестите и вредителите, които най-често засягат картофа, са част от важните въпроси, чиито отговори следва да знаем, ако сме решили сами да отгледаме картофите за трапезата си.
Какво да направите, ако картофите в градината са замръзнали?
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
Пръскане на картофите – какво е важно да знаем?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Парниковите картофи се отличават с по-нисък риск от поразяване от болести и вредители в сравнение с тези, отглеждани на открито. Ако ще засаждате картофите в градината, а не в парник, добре е да имате предвид, че след засаждането е важно да предприемете обработване с фунгициди и инсектициди, които да предпазят картофите ви от вредители и болести, тоест първото пръскане на картофи е след засаждането им в градината.
То обаче нито е единствено, нито е достатъчно и ако пръскането не продължи през целия вегетационен период по специална схема, която зависи от етапите на развитие на картофа, рискът да не съумеете да отгледате картофи и да позволите на болести и вредители да ви лишат от реколтата, е реален. Комбинирането на инсектицидни, хербицидни и фунгицидни препарати дава най-добри резултати и осигурява максимална защита на картофите, с което гарантира и добрия добив.
Макар да е системно пръскането на картофите на всеки етап от развитието им, най-важно е това през етапа на растеж на пъпките и преди цъфтеж, когато именно картофите са най-уязвими. Важно е пръскането да се извършва в дни с умерени температури, без валежи и вятър и съобразно климатичните условия.
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Най-честите болести и вредители по картофите
За да знаете какви препарати са ви нужни за пръскане на картофите, първо следва да се запознаете с най-честите вредители и заболявания, които ги поразяват. Сред тях са:
- Вредители като листни въшки, колорадски бръмбар
Листните въшки се размножават изключително бързо, което налага предприемане на мерки срещу тях, най-добре профилактични, а в по-лошия случай незабавни след идентифициране на проблема. Колорадският бръмбар също се размножава бързо, унищожава картофите и съответно реколтата, може да прелита големи разстояния в търсене на картофи и борбата с него е трудна. Ето защо се препоръчват профилактични пръскания на картофите против най-често срещаните вредители, които ги застрашават. Съществуват както инсектициди, които се слагат в почвата при засаждането, така и препарати, предназначени за последваща грижа и пръскане на картофите.
Очаква ви изобилие от картофи в градината: Условия при засаждане
- Плевели
Плевелите задушават растенията, които отглеждате, с което им вредят, отнемайки предназначените за тях хранителни вещества и влага. Не е нужно да плевите на ръка. Съществуват препарати, които ще свършат тази важна дейност вместо вас, унищожавайки плевелите след пръскане.
- Картофена мана
За борбата с картофената мана дори не ви е нужен специален препарат. Разтвор с вода и течен сапун върши отлична работа.
- Бактериални и вирусни заболявания
Картофите страдат както от вируси и бактерии, така и от гъбички. Може да ги предпазите с подходящи препарати, като в агроаптеките, откъдето ще ги закупите, със сигурност ще ви помогнат в избора, консултирайки ви и въз основа на всички детайли, засягащи вашето производство на картофи.