Краставиците силно изтощават почвата, така че не всички култури растат добре след тях. В случая не всяка култура може да се отглежда на мястото, на което те са били отглеждани миналата година. Ето какво можете и какво не можете да засадите на мястото, където преди това сте отглеждали този сочен и вкусен зеленчук.
Какво може и не може да се засажда след краставици?
Най-добрият вариант са културите за зелено торене. Бобовите и кръстоцветните растения са отлични за възстановяване на почвата след краставици. Няма нужда да пропускате сезона: можете да засадите зелен тор след прибиране на реколтата. Ако планирате да засадите зеленчуци веднага, обърнете внимание на кореноплодните култури. Цвеклото, морковите, репичките, магданозът, ряпата и коренът от целина ще се чувстват добре след краставиците.
Най-добрият ранен сорт краставици - ще приберете богата реколта още през юни
Можете също така да засадите лук, чесън, копър и други билки в бившата леха с краставици. Освен това можете да засадите горски плодове или цветна леха в лехата, където краставиците са били отглеждани миналия сезон.
От ягодоплодните храсти можете да засадите касис, цариградско грозде, малини, от декоративни култури - клематис, спирея, хортензия, астери. Не можете да засадите свързани култури след краставици - тикви, тикви, дини, пъпеши. Засаждането на зеле също не е добра идея. Самият той ще расте слабо и напълно ще изтощи почвата.
Как правилно да подготвите почвата в градината за засаждане на краставици?
Отглеждане на разсад от краставици
Поставете най-големите семена в солен разтвор и накиснете в него за 15-20 минути. След известно време семената, които изплуват на повърхността, вече не са необходими; те могат просто да бъдат изхвърлени, тъй като са празни и никога няма да поникнат. Но семената, останали на дъното на контейнера, трябва да се държат в слаб разтвор на калиев перманганат, след това в разтвор на дървесна пепел. Изплакнете и подсушете добре.
Загрейте семената на радиатор за 24 часа. Покълнете семената върху влажна кърпа или марля, като внимавате температурата да не пада под 25 градуса. Веднага след като семената покълнат, те могат да бъдат засадени в контейнери, подготвени за разсад.
Коя е най-добрата почва за разсада на краставици?
Контейнерите за засаждане на разсад от краставици могат да бъдат направени от различни материали, като торфени саксии или нарязани пластмасови бутилки. По-добре е да използвате почва от градината, но ако това не е възможно, можете да закупите готова почва от магазина. Разсадът се отглежда в домашни условия за един месец. По време на растежа разсадът трябва да се изнесе навън или на балкона, за да може да се втвърди. Краставиците се засаждат, когато на храстите се появят четири истински листа и коренът стане по-силен. В противен случай растенията просто ще умрат след засаждането.
Важен аспект при отглеждането на краставици са лехите, на които ще растат растенията. Най-добре е да подготвите лехите за засаждане през есента. Нанесете тор и прекопайте.
Засадете това до краставиците, за да ги предпазите от листни въшки
Най-добре е да се тори с хумус, дървесна пепел и компост. Можете да добавите и химически торове, които се продават в специализирани магазини. През пролетта лехата се полива с карбамид и се изкопава отново. След това се покрива с филм или стъкло. След като лехата се затопли е необходимо да се засади разсад. И отново покрийте с филм за няколко дни.
По-добре е да засадите разсад на разстояние 20-25 см един от друг. Веднага след като разсадът стане по-силен, всеки храст трябва да бъде вързан към опора. По време на процеса на растеж растенията трябва да се подхранват на всеки две седмици. Използва се вода в количеството, което е необходимо.
Ако следвате всички тези правила и препоръки, ще имате висок добив на вкусни и ароматни краставици.