Много градинари знаят, че краставиците могат да дават плодове необичайно дълго време. Някои градинари успяват да поддържат активно плододаване до август, а други до късна есен. Но без специални грижи, това е невъзможно. Само на градинарите с опит е известно, че обикновеният оцет ще помогне да се постигне значителен ефект.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
Как да използваме оцет за удължаване на плододаването на краставиците?
Не забравяйте, че оцетът трябва да бъде подсилен с водороден прекис. Комбинацията от тези два продукта дава изключително добър резултат.
Защо амонякът е полезен за краставиците?
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
Напълнете кофа с вода и я оставете да се затопли на слънце. След това измерете половин чаша водороден прекис и шест супени лъжици оцет, изсипете във водата и разбъркайте.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
След това трябва незабавно да започнете обработката на насажденията. Най-добре е да се третират не само самите растения, но и почвата. Факт е, че това лекарство е най-добрата превенция на гъбични заболявания. Ако краставиците не се разболеят, тогава плододаването ще бъде осигурено до замръзване.
Третиране на краставиците през август
Третирането на краставиците с подходящи разтвори ще ускори степента на оцеляване на растенията, ще помогне на разсада да стане по-силен и да се адаптира към времето и климатичните промени. Един от тези разтвори за пръскане върху листата се приготвя от следните съставки:
- 100 ml салицилова киселина (2%);
- 50 ml амоняк;
- 2 супени лъжици течен сапун;
- 0,5 ч.л. железен сулфат;
- 0,5 ч.л. лимонена киселина;
Съставките се разтварят добре в 1 литър топла вода; добавете 8-9 литра чиста вода, разбъркайте. През август в умерените райони температурата на въздуха се понижава през нощта. Завръзите започват да умират, храненето спира напълно при температура от 10 градуса по Целзий и кореновата система страда.
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Мулчиране и разтвор за затопляне на почвата на базата на зелен ферментатор ще помогнат за спасяването на краставиците от нощни студове и ще удължат периода на плододаване . За поливане е подходящ силен разтвор на зелен тор (разреден 1:2) или смес от течна консистенция (съотношение 1:5).
Ако нямате готова билкова инфузия, можете да приготвите смес - алтернативен вариант на билкова ферментация: 250 гр захар се разтваря в топла вода (10 л). Режимът на третиране с този разтвор е веднъж на 3-4 дни. Това решение е подходящо за малки площи в градината, върху които се отглеждат краставици.
Най-ефективният тор за краставиците през август е този