Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да си отгледаме билки в саксия?

06 май 2022, 17:10 часа

Зелените билки, отглеждани в саксия, са добър витаминен резерв по всяко време на годината. Какво и как може да се отглеждат у дома? Научете технологията за отглеждане на различни видове билки в саксия, за да можете да приемате полезни микроелементи и витамини, слагайки ги като подправка в храната си.

Още: Как се отглежда папрат в саксия

Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия

Зелен лук

За целта, лукът се засажда в почвена смес (стърготини, торф, пръст). Зеленият лук се отглежда от зрели луковици, използва се и лукови семки. За бързото поникване на зелените пера са подходящи шалот, праз, див лук. Процесътна засаждане и отглеждане  на зеления лук става по следния начин:

·        Потопете посадъчния материал в слаб разтвор на калиев перманганат за 10 часа. Изберете съд с широко дъно - нарязана бутилка, пластмасов съд и т.н. Изсипете утаена топла вода на дъното на съда.

Още: Как се гледа кокосова палма

Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея

·        Поставете луковиците с корена им във вода и се оставят на топло и тъмно място за 5-7 дни. Поставете контейнерите с лук на перваза на прозореца от южната, югозападната или югоизточната страна, осигурете достъп на светлина и поддържайте температура най-малко +18 ° C.

·        Сменете водата в съда, така че корените да не изгният. Оставете долната част на луковицата след отрязване на перата за повторно израстване на перата.

·        Лукът на перо расте добре в рохкава почва. За целта, изсипете пръст, смесена с дървени стърготини, в контейнер от 8-10 см. Засадете луковиците плътно една до друга, като задълбочите 2/3 от луковицата.

·        Саксиите се поставят на перваза ви, когато се появят първите стръкове. Растението се полива, щом  му изсъхне почвата.

Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи

Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?

Босилек

Босилекът се отглежда от семена или засадени стръкове. Растенията, отглеждани от семена, дават реколта почти цяла година. Всеки сорт босилек е подходящ за отглеждане на ароматни зелени, но растителността на гръцките и лилавите сортове отнема повече време.

Поради тази причина, много домакини предпочитат да засаждат дребнолистни и ниски сортове в саксии. Посейте семената сухи или накиснете (24 часа) в топла вода, за да ускорите поникването. Преди сеитба задръжте семената за 2 часа в слаб разтвор на калиев перманганат и изсушете върху салфетка.

 Отглеждайте босилека по следния начин:

·        Напълнете контейнерите с дренажен слой и покрийте с подготвена почва, като не достигате 3-4 см до краищата. Залейте почвата с топла вода и посейте семената на редове или на едро на разстояние 2 см едно от друго.

·        Отгоре поръсете 0,5-1 см слой пръст и покрийте контейнера с фолио за получаването на парников ефект. Поставете оранжерията на топло място и проветрявайте всеки ден.

·        След поникване, след 7-12 дни, отстранете филма и поставете поникналите листа на осветен перваз на прозореца. Поливайте разсада 2 пъти седмично, пръскайте сутрин всеки ден.

·        Поддържайте температурата 20-25°C. Съберете първият босилек след 1–1,5 месеца, когато се появят 4–6 по-стабилни листа. Не забравяйте да прищипете горните 2 листа, за да оформите малко храстче със странични стръкове.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес