Хортензията ще цъфти с пищни и красиви цветове до замръзване, ако в периода от юли до 10 август я подхраните по правилния начин. Опитните цветари препоръчват евтин, но ефективен подхранващ метод, който включва употребата на мляко или кефир.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
За приготвянето на подхранващия тор ще са ви необходими 10 литра вода, разредете в тях 2 литра кефир или кисело мляко. След това разбъркайте добре. Оставете сместа за половин час и я изсипете в корена на цветето. След няколко часа полейте с обикновена вода.
Пищен цъфтеж на хортензията
Коментираното цвете ще расте добре и ще цъфти пищно само върху правилната почва. Тя трябва да е богата на хранителни вещества. Не забравяйте, че това растение може да се засажда само при температура не по-висока от +13 градуса. Ако времето е твърде студено или твърде горещо, не очаквайте много цъфтеж.
Направете това още сега и хортензията ще цъфти до октомври
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
Добър вариант за хранене на хортензии е хлябът. За да направите подхранващ тор, залейте продукта с вода, изчакайте да ферментира. Всичко се разбърква добре и се добавя малко вода. Поливането на коментираното цвете с този разтвор трябва да бъде под корена. След седмица определено ще видите нови цветя на храстите, които ще се превърнат в истинска декорация на градината.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Препоръчва се растението да се наторява обилно само на етапа на засаждане. Но по време на периода на цъфтеж е по-добре да не бързате с органични торове: обилното хранене през този период ще доведе до растеж на листата вместо появата на буйни цветове. Въпреки това, смес от фосфор и калий ще бъде от полза за цветето. И, разбира се, поливане: не пестете вода - това красиво цвете обича влажна почва (мулчът ще ви помогне много в случая).
Обилен цъфтеж на хортензиите е възможен при спазване на основните условия: правилно засаждане, внимателна грижа през лятото (подхранване, вода, рязане, мулчиране), подготовка за зимата и пресаждане през пролетта. В случая грешките могат да бъдат избегнати, ако подходите към грижите за това цвете с отговорност. В резултат на това то ще ви се отблагодари с пищен цъфтеж.
Правилното и навременно подрязване на растението ще ускори образуването на пъпки и свежи издънки. То се извършва в началото на пролетта.
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Прочетете също: Хортензията ще цъфти като луда с помощта на сок от този плод