Чушките са често срещани в домашната градина и предпочитани за отглеждане. Трябва да полагате основни грижи и да осигурите добри условия, за да се радвате на богата реколта.
Още: Как се отглежда папрат в саксия
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
Поливане
Чушките трябва да се поливат умерено, за да имате успех. Твърде малко ще доведе до увяхване на листата и окапване на цветовете, а ако прекалите с поливането ще имате подгизнали корени. Поддържайте растенията си равномерно влажни – имат нужда от около 2,5 см вода на седмица. Когато времето е горещо, може да се наложи да поливате повече.
Тайни при засяване на ЧУШКИ: Стъпки към богата реколта без много усилия
Още: Как се гледа кокосова палма
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
Торене
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Наторете вашите чушки с добре балансиран зеленчуков тор, когато ги засадите и отново по-късно през лятото, когато се появят първите цветове. Не използвайте торове с високо съдържание на азот. Това ще стимулира растежа на листата за сметка на производството на плодове.
При липса на магнезии, ще забележите, че растението дава много цветя. За да дадете тласък на растенията си, напръскайте листата с разтвор на английска сол.
Подрязване на растения
Още: Къде е най-добре да държим орхидеите вкъщи
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Не е необходимо да подрязвате пипера, защото чушките могат да бъдат чувствителни към слънчеви изгаряния, така че премахването на листата може да ги изложи твърде много на слънце.
Опора
Повечето растения пипер, с изключение на видовете джуджета, трябва да бъдат поставени на колове или клетки за опора, за да се предотврати счупването на крехките им клони. Когато привързвате растения към колове, използвайте разтеглив материал, а не тел или канап.
Тайни за отглеждане на добра реколта от чушки
Беритба
Чушките могат да се берат по всяко време. Ако берете част от чушките, докато са зелени, това ще насърчи растението да развие повече плодове. Потърсете баланс, като оставите някои чушки на всяко растение да узреят напълно и приберете други веднага щом достигнат желания размер. Подрежете растенията с градинска ножица, вместо да ги откъсвате, за да избегнете счупването на крехките клони.
Болести и вредители
Честите заболявания по чушките включват бактериални петна по листата, гниене в края на цветовете, вирус на тютюнева мозайка и антракноза. Вредителите, за които трябва да внимавате, включват червеи, доматени червеи, листни въшки, паякообразни акари и трипси. Практикувайте сеитбообращение и засадете устойчиви на болести сортове, за да намалите проблемите.