Зимният чесън се засажда през есента, а през пролетта е време да се погрижите за лехите, в които той е засаден. От правилната грижа зависи това дали ще сте удовлетворени от реколтата. В случая има няколко задължителни процедури, които всеки градинар трябва да извърши. За целта е важно те да бъдат извършени в правилната последователност.
Още: Знаете ли как се гледат лалета в саксия
Още: Как се гледа кокосова палма
Важни стъпки за богата реколта от зимен чесън - полезно ръководство за всеки градинар
Първата стъпка е да премахнете мулча, за да могат кълновете да пробият свободно. След това почвата между редовете се разкопава внимателно, така че кислородът да започне да тече към корените.
През пролетта е полезно да сеете невен и турта до лехите с чесън, тъй като тези растения отблъскват вредителите. Грижата за зимния чесън включва плевене, торене, поливане и защита на лехите от вредители.
Засаждане на зимен чесън - 4 грешки, които не трябва да правите
Още: Кога е правилното време да се смени саксията на орхидея
Още: Колко често е най-добре да се подхранват орхидеите
Лехата с чесън трябва да се поддържа чиста. Едновременно с разкопаването трябва да се премахнат и плевелите. Перата чесън трябва да бъдат подрязани или отчупени. Веднага щом перото влезе в последния цикъл от своето развитие, то трябва да бъде премахнато. Оставя се пънче около 3 см. Не издърпвайте перата, тъй като има опасност да повредите луковицата. Перата се появяват още през юни. Ако не ги премахнете, добивът на чесъна ще падне 3 пъти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Важно е също така чесновите лехи да се поливат. Поливайте два пъти седмично, като изразходвате приблизително 10 литра вода на квадратен метър площ.
След поливане много градинари препоръчват мулчиране на чесъна с угнил оборски тор, за да се предпази почвата от изсушаване и в същото време да се подхрани чесънът.
През пролетта чесънът често започва да пожълтява. Това може да се случи поради липса на азот или поради температурни промени. В този случай торенето ще помогне.
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Още: Какво ще се случи, ако използвате йод за торене на разсада?
През целия период на растеж зимният чесън трябва да се подхранва четири пъти. Преди всяко прилагане на тор лехата се напоява обилно с вода в количество от най-малко 3 литра вода на квадратен метър площ.
Първият път торенето се извършва с азот веднага след топенето на снега. Тогава чесънът може да се подхрани и с азотсъдържащи торове и суперфосфат. Достатъчно е да разредите една супена лъжица тор в кофа с вода.
Като азотсъдържащ тор е добре да използвате урея. Можете също да използвате калиев хумат или птичи тор. Второто подхранване се извършва в края на май. През този период започва формирането на реколтата. През май торенето се извършва с калий. Можете също да използвате нитрофоска.
За да се образува голяма глава, се извършва трето торене. Можете да използвате комплексен минерален тор за луковични растения. За четвърти път се прилага и сложен минерален тор или пепел.
Последното торене се извършва две седмици след третото. Чесънът реагира добре на добавянето на суперфосфат и фосфор.
Отслабване с чесън - ето как е правилно да го ядете, за да отслабнете