Физическите лица в България декларират доходите си за съответната година чрез подаването на данъчна декларация пред Националната агенция за приходите. През годините този процес претърпя редица подобрения, като в наши дни изпълнението на това задължение може да стане бързо и лесно, стига да бъдат спазени някои срокове.
Още: Асен Василев: Ако аз бях писал бюджета, той щеше да изглежда доста различно
Още: Удар за милиарди: Хакери откраднаха огромен портфейл на популярна криптовалута
Данъчната декларация по член 50 от ЗДДФЛ служи за определяне на данъчната основа върху доходите на физическите лица. Данъкът върху доходите на гражданите у нас е плосък и възлиза на фиксираните 10%.
Кой подава данъчна декларация
Данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФ подават всички физически лица, които имат доходи през изминалата година, произлизащи от:
- трудови и граждански договори;
- хонорари;
- авторство;
- продажба на имущество;
- дивиденти;
- обезщетения, които подлежат на облагане;
- дейности като едноличен търговец;
- свободни професии;
- земеделски стопани;
- занаяти;
- наеми;
- лихви и други;
Гражданите, които имат само доходи от трудови правоотношения (по трудов договор), нямат задължение да декларират доходите си. Въпреки това, ако са получавали или отпускали заеми, то законът предвижда облагане на част от сумата над определен праг, което означава, че данъчна декларация трябва да бъде подадена. Изключение правят заемите, получени от кредитни институции.
Още: Русия може да даде на Украйна милиарди от замразените активи при сделка за примирие?
Още: Какви са банковите такси в България: Данни на БНБ
Кои коли са освободени от данък МПС?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Синдикат скочи срещу орязването при ръста на заплатите в бюджета
Националната агенция за приходите предоставя възможност за деклариране на доходите по електронен път; Снимка: БГНЕС
Лицата, които нямат задължението да декларират доходите си пред НАП, но искат да се възползват от данъчни облекчения, също трябва да подадат декларация, към която да приложат необходимите документи за получаването на някои от редицата облекчения, предвидени по закон.
Още: Европейският борсов индекс се насочва към осма поредна печеливша седмица
Още: Рязък обрат с курса на еврото в края на седмицата
Как се попълва и подава данъчна декларация
Физическите лица могат да декларират доходите си по няколко начина, като само за самоосигуряващите се лица съществува законовото задължение за подаване на данъчна декларация единствено по електронен начин. Гражданите могат да декларират доходите си по следните начини:
- в офис на НАП по постоянен адрес;
- по пощата;
- онлайн чрез класифициран електронен подпис (КЕП);
- онлайн чрез персонален идентификационен код (ПИК);
Подаването по интернет предоставя максимално облекчение на гражданите, тъй като НАП дава възможност документът да бъде попълнен автоматично. За да се възползват от това, физическите лица трябва да разполагат с КЕП или ПИК и да подадат декларацията след началото на месец март. От приходната агенция уточняват, че в периода 10 януари – 1 март обикновено декларациите не зареждат автоматично данните, предоставени от работодателя или платеца на дохода, като това се случва след началото на март.
Как да разбера какви задължения имам?
Хората, избрали да не чакат до март, ще трябва да попълнят декларацията си сами и да набавят редица документи, като сметки и служебни бележки за получени доходи през съответната година.
Как да разбера дали съм здравно осигурен?
Освен ”Предварително попълнена годишна декларация за облагане на доходите на физически лица” НАП предоставя възможност и за изтегляне на декларация с баркод, която включва автоматична проверка за грешки и като може да бъде изпратена по електронен път или на хартиен носител към данъчните.
Срокове
Физическите лица трябва да декларират доходите си през годината до края на април следващата година. Данъчната кампания започва на 10 януари и приключва на 30 април. През 2022 година крайният срок ще бъде 3 май, тъй като 30 април се пада почивен ден.
За едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане, крайният срок е 30 юни, като данъчната кампания започва на 1 март.
Още: Разберете какви са удръжките върху минимална работна заплата