Златото достигна рекордна цена на международните пазари. Тройунция от благородния метал се продаваше за 2500 долара.
Още: Асен Василев: Ако аз бях писал бюджета, той щеше да изглежда доста различно
Още: Удар за милиарди: Хакери откраднаха огромен портфейл на популярна криптовалута
Финансовият анализатор Димитър Георгиев посочи пред Bulgaria ON AIR, че основната причина за тази цена е фактът, че лихвите в САЩ рязко тръгват надолу.
"Доларът поевтинява спрямо всички активи, респективно спрямо златото. Това води до цени над 2500 долара за тройунция. Също така повишеното геополитическо напрежение. Двете активни войни, които преди 3 години изобщо не бяха очаквани. Когато има голям конфликт, винаги златото се счита за убежище и сигурен актив", обясни той.
Още: Треска за злато: какво я причини?
Още: Русия може да даде на Украйна милиарди от замразените активи при сделка за примирие?
Още: Какви са банковите такси в България: Данни на БНБ
Георгиев добави, че десетки години златото се е представяло впечатляващо и очаква то да продължи да поскъпва. Също както имотите и криптовалутите.
Не е безрисково да се инвестира в злато
"Не е безрисково. Не е вярно, че златото винаги върви само нагоре. Рисковете са цената му рязко да падне. Голяма грешка е да се счита, че златото винаги поскъпва", предупреди Димитър Георгиев и препоръча на обикновените хора да не инвестират във физическо злато, а в злато под формата на финансов актив.
Още: Синдикат скочи срещу орязването при ръста на заплатите в бюджета
Още: БСК подкрепя Бюджет 2025 заради еврото, но има резерви
"Предимствата са несравнимо по-големи. Ако си купите кюлче или монета, спредът между цена купува и продава стига до 10% и реализирате голяма загуба. Освен това трябва да го съхранявате, да му плащате застраховка, то не се наследява и който стигне до него, то е негово. При златото като финансов инструмент спредът е микроскокопичен - 0,1%. Само от това можеш да си купиш до 10 пъти повече злато. Разходите за съхранение са почти нулеви, не е нужна застраховка и се наследяват. Без данък печалба е", разясни гостът.
Още: Европейският борсов индекс се насочва към осма поредна печеливша седмица
Още: Рязък обрат с курса на еврото в края на седмицата
Снимка: iStock
Какви са грешките при инвестирането?
По думите му, ако някой има малки спестявания и е алчен за голяма печалба, той не трябва да инвестира в рискови активи, а трябва да инвестира консервативно. Но ако млад инвеститор има добри доходи, има голям смисъл да инвестира дългосрочно.
Още: Невиждана цена: Златно кюлче вече струва над милион долара
"Криптовалутите са във възходящ тренд. Ако стесним кръгозора, преди две седмици имаше големи сътресения на финансовите пазари и цената им падна с 20%. Възстановяването им не е пълно и не са близо до историческите си върхове. Те са много рискова инвестиция", каза още Георгиев.