Еврото падна до най-ниското си ниво спрямо долара от две десетилетия насам. Този вторник европейската валута се понижи с над 1% до 1,0298 щатски долара, съобщиха CNBC и Bloomberg.
Още: Асен Василев: Ако аз бях писал бюджета, той щеше да изглежда доста различно
Още: Удар за милиарди: Хакери откраднаха огромен портфейл на популярна криптовалута
Това се случва в момент, в който се засилват опасенията за рецесия в еврозоната, тъй като цените на природния газ се покачват, а войната в Украйна не дава признаци на приключване. Инфлацията в еврозоната достигна рекордните 8,6% през юни, което накара Европейската централна банка да уведоми предварително пазарите за намерението си да повиши лихвените проценти за първи път от 11 години насам.
От началото на годината еврото е загубило над 9% от стойността си спрямо долара. Рекордно високата инфлация в Европа е факт заради рязкото покачване на цените на горивата през последните месеци.
В понеделник цените на природния газ в Европа продължиха да растат, достигайки невиждани от началото на март стойности, тъй като планираните стачки в Норвегия засилиха безпокойството на пазара от намаляването на руските доставки. Цената на природния газ за предния месец в холандския хъб TTF (европейския бенчмарк) последно се повиши със 7,8% и достигна 175,5 евро за мегаватчас.
Още: Русия може да даде на Украйна милиарди от замразените активи при сделка за примирие?
Още: Какви са банковите такси в България: Данни на БНБ
Междувременно силата на долара е константа, тъй като инвеститорите, които не желаят да рискуват, търсят сигурно убежище, а Федералният резерв на САЩ започва агресивно повишаване на лихвените проценти. След като през юни повиши референтните лихвени проценти с три четвърти процентни пункта, председателят Джером Пауъл заяви, че централната банка може да ги увеличи също с толкова и през следващия месец.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Синдикат скочи срещу орязването при ръста на заплатите в бюджета