Европейската централна банка настоява австрийската "Райфайзен" да напусне руския пазар, съобщи "Ройтерс" на 24 март.
Още: Асен Василев: Ако аз бях писал бюджета, той щеше да изглежда доста различно
Още: Удар за милиарди: Хакери откраднаха огромен портфейл на популярна криптовалута
Според пет анонимни източника, цитирани от агенцията, ЕЦБ настоява "Райфайзенбанк" да разработи стратегия за прекратяване на дейността си в Руската федерация. Тази стратегия за излизане може да включва продажба или закриване на руския клон на финансовата институция.
Говорител на "Райфайзен" заяви пред "Ройтерс", че банката "ускорява" оценката си на бъдещите бизнес перспективи в Русия. Освен това някои австрийски официални лица смятат, че натискът на Европейската централна банка е "неоправдана външна намеса".
През февруари стана ясно, че Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ (OFAC) разследва "Райфайзен" за дейността ѝ в Русия. Представители на банката потвърдиха, че OFAC се е свързала с нея през януари 2023 г., за да поиска разяснения относно дейността ѝ в областта на плащанията и свързаните с нея процеси в светлината на продължаващата война в Украйна.
Още: Русия може да даде на Украйна милиарди от замразените активи при сделка за примирие?
Още: Какви са банковите такси в България: Данни на БНБ
OFAC е поискала отговор до февруари 2023 г., но адвокатите на банката са договорили отсрочка, като информационните траншове ще бъдат изпратени в началото на април, май и юни. В изявлението си за "Ройтерс" банката заяви, че оказва пълно съдействие на OFAC.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Синдикат скочи срещу орязването при ръста на заплатите в бюджета
Като втората по големина банка кредитор в Австрия, "Райфайзен" играе значителна роля във финансовата система на Русия и е една от двете чуждестранни банки, класифицирани като "системно важни" от Руската централна банка. Това подчертава значението на институцията за руската икономика, особено в условията на мащабните западни санкции. Въпреки пълномащабната инвазия в Украйна през февруари 2022 г. "Райфайзен" продължава да работи в Руската федерация.
През 2022 г. банката генерира нетна печалба в размер на 3,8 млрд. евро, като 2 млрд. евро от нея идват само от Русия. Руснаците са поверили на "Райфайзен" повече от 20 милиарда евро.
ОЩЕ: Мишустин: Руската икономика ще се адаптира към санкциите до 2024 г.
Още: Европейският борсов индекс се насочва към осма поредна печеливша седмица
Още: Рязък обрат с курса на еврото в края на седмицата