Българска фондова борса (БФБ), съвместно с Централен депозитар, стартира днес най-новата си платформа за заемане на финансови инструменти, която стартира от днес. Тя ще използва инфраструктурата на търговската система Т7.
Още: Асен Василев: Ако аз бях писал бюджета, той щеше да изглежда доста различно
Още: Удар за милиарди: Хакери откраднаха огромен портфейл на популярна криптовалута
Платформата за заемане на ценни книжа предоставя ново поколение интегрирана услуга на БФБ и Централен депозитар, която позволява на всички инвеститори да отдават или заемат за определен период от време финансови инструменти, включени в основните индекси на Борсата. Договорите за заемане са стандартизирани, като страни по тях са настоящите борсови членове.
Нова възможност
Новата платформа открива още една възможност пред инвеститорите в страната и цели да увеличи ликвидността на капиталовия пазар в България. Обезпеченията за заеманите инструменти са само под формата на парични средства, като управлението им се осъществява от Централен депозитар.
"Реализацията на платформата за заемане на ценни книжа е поредната услуга в портфолиото на Централен депозитар, с която се стремим да създадем условия за инвеститорите да се възползват от диверсифицираните предимства на капиталовия пазар в управлението на своите активи. Ценим доброто партньорство с БФБ и вярваме, че платформата ще бъде припозната и използвана активно от своя старт,“ заяви Васил Големански, изпълнителен директор на Централен депозитар.
Още: Русия може да даде на Украйна милиарди от замразените активи при сделка за примирие?
Още: Какви са банковите такси в България: Данни на БНБ
"Нашата цел е чрез позната и надеждна инфраструктура на Борсата и Централен депозитар да намалим риска при заемане на финансови инструменти. Това е от съществено значение за институционалните инвеститори, които са и основните заематели.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Синдикат скочи срещу орязването при ръста на заплатите в бюджета
Обезпеченото заемане на ценни книжа е пряко свързано с активизирането на къси продажби и е основата за развитие на пазар на деривати", обяви изп. директор на БФБ доц. д-р Маню Моравенов.