Финансовите инспектори на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) приключиха 116 финансови инспекции и проверки за периода 1 октомври – 31 декември 2023 г., съобщиха от институцията.
Още: Асен Василев: Ако аз бях писал бюджета, той щеше да изглежда доста различно
Още: Удар за милиарди: Хакери откраднаха огромен портфейл на популярна криптовалута
Проверени са 416 обществени поръчки (ОП) на обща стойност 2 168 3288 173 лв. и 2353 договора на обща стойност 245 893 941 лв.
Още: Измама след измама: Впечатляваща проверка за ремонтите в центъра на София
Нарушения при обществени поръчки
По време на инспекциите са установени 509 нарушения и са съставени 392 акта за установяване на административни нарушения (АУАН). Най-често установяваните нарушения са на Закона за обществените поръчки, Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор, Закона за счетоводството, Закона за публичните финанси, както и на подзаконови нормативни актове.
Още: Русия може да даде на Украйна милиарди от замразените активи при сделка за примирие?
Още: Какви са банковите такси в България: Данни на БНБ
Констатирани са 31 непроведени или неоснователно проведени ОП на обща стойност 23 224 364 лв.
Нецелево разходвани средства
Установените нецелево разходвани средства са в размер на 716 853 лв., от които по време на инспекциите са възстановени в бюджета 335 057 лв., а за останалите, с оглед възстановяването им са предприети действия по реда на ЗДФИ. В хода на инспекциите са разкрити причинени вреди за 30 668 лв., като от тях са възстановени 23 307 лв.
Още: Синдикат скочи срещу орязването при ръста на заплатите в бюджета
Още: БСК подкрепя Бюджет 2025 заради еврото, но има резерви
Контролните органи на АДФИ са констатирали 5 бр. „индикатори за измама“ по смисъла на § 1, т. 9 от Допълнителните разпоредби на Закона за държавната финансова инспекция.
Още: Цялата дейност на АДФИ вече ще е в електронен вариант
Още: Европейският борсов индекс се насочва към осма поредна печеливша седмица
Още: Рязък обрат с курса на еврото в края на седмицата
През отчетния период с най-висок дял (48%) са финансовите инспекции в общини, следвани от търговски дружества с държавно или общинско участие в капитала (29%), други разпоредители с бюджет по държавния или общинския бюджет (13%) и министерства (5%) и други.