Президентът на Полша Анджей Дуда заяви в петък, че ще предложи изменения на закона за неправомерното руско влияние, който подписа тази седмица. Причина за това са критиките, че законът може да доведе до забрана на опозиционни политици да заемат публични длъжности.
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
По-рано тази седмица Дуда подписа проекта, предложен от управляващата партия, който позволява на комисия да разследва дали опозиционните формации са допуснали Полша да бъде неправомерно повлияна от Русия. В понеделник президентът заяви, че ще изпрати закона на Конституционния съд за преразглеждане едва след влизането му в сила.
Законът предизвика критики от страна на юристи и опозиционни политици, както и от Държавния департамент на САЩ и Европейската комисия, които изразиха опасения, че той може на практика да забрани на лица да заемат публични длъжности без подходящ съдебен контрол.
"Притеснен от тези обвинения, подготвих изменение на закона, серия от разпоредби, които регулират или изменят въпросите в този закон, които предизвикаха най-големи спорове", заяви Дуда в телевизионно изявление на 2 юни, цитиран от "Ройтерс".
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Той заяви, че предложените промени ще включват разпоредби, забраняващи на депутатите да стават членове на специалната комисия. Ще бъде позволено обжалване пред общ съд, а не пред административен съд, и ще се премахнат разпоредбите, които биха лишили от правото да се заема определена длъжност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
"Предлагам тези мерки да бъдат премахнати, като остане само констатацията на комисията, че лице, за което е установено, че действа под руско влияние, не гарантира правилното изпълнение на обществените задължения", каза Дуда. Той заяви, че предложението му ще бъде внесено в парламента в петък.
Политиците от опозицията разкритикуваха президента, че е променил мнението си по законопроект, който е подписал само няколко дни по-рано, и заявиха, че предложените изменения не засягат въпроса за създаването на такава комисия.
"Поправката, предложена от президента в резултат на обществения натиск, не променя нищо. Целият закон, с който се създава този незаконен съд, трябва да се окаже в кошчето за боклук", написа в Twitter Владислав Косиняк-Камиш, лидер на Полската народна партия (PSL).
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ