Днес започнаха мащабни дейности по демонтажа на първата италианска атомна електроцентрала, която се намира на около 60 км от Рим. Работата се извършва от държавната компания „Sogin“, която се занимава с въвеждане в екплоатация на промишлени обекти за ядрена енергия и погребване на радиоактивни отпадъци, съобщи представител на компанията, предаде БГНЕС.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Трудната инженерна операция, която трябва да приключи през януари 2021 г., предвижда демонтаж на около 600 железобетонни блока с тегло от 2 тона всеки от херметичната обвивка, защитаваща ядрения реактор.
Дейностите се извършват на височина 50 м, което затруднява процеса допълнително.
Демонтажът на железобетонните плочи включва разделянето на метала от бетона, които ще бъдат изпратени за преработване след радиационен контрол.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
След този етап на демонтажа сграда на на АЕЦ ще намалее от 53 на 38 метра.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Централата в Латина с единственият ядрен реактор с газово охлаждане, е първата действаща атомна станция в Италия. Основите ѝ са положени през 1958 г., а пет години по-късно започва да подава първите количества електричество.
По онова време това е най-голямата атомна електроцентарала в Европа, чиято проектна мощност достигаше 210 МВт. Заради аварията в Чернобил през 1987 г. в Италия се провежда референдум, на който над 80 % от гражданите се обявяват срещу ядрената енергия. Малко след гласуването централата е закрита.
През 1999 г. АЕЦ е предадена на компания „Sogin“, която през 2006 г. започна първите сериозни дейности по демонтажа ѝ.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
През 2010 г. правителството на Силвио Берлускони реши да възобнови националната програма за развитие на атомната енергия, която предвиждаше изграждането на още 4 ядрени реактора в Латина. Но след разрушителното земетресение в Япония през 2011 г. и последвалата авария във „Фукушима“ този въпрос отново беше подложен на общонародно допитване. През юни 2011 г. повече от 94 % от италианците се обявиха против програмата. В момента на територията на Италия няма действаща атомна централа.