Срещата на върха на НАТО във Вилнюс показа солидарността и силната подкрепа за Украйна, но разкри и контрастни позиции сред страните членки дали Киев има място в Алианса, или не.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Полша и Прибалтийските републики например от дълго време повтарят как Украйна трябва да получи покана за членство и да се присъедини колкото се може по-скоро. Има и балансирани позиции, като тези на западните европейски страни и САЩ, че Киев трябва да влезе след края на войната. Съвсем на другия полюс е Унгария.
В крайна сметка НАТО обеща дългогодишна подкрепа на украинците, създаване на Съвет НАТО - Украйна за вземане на съвместни решения и улесни процедурата за членство в Алианса на нападнатата от Русия страна.
"Според мен това (решение - бел. ред.) е абсолютно недостатъчно. Надявам се, че след няколко години Украйна ще стане пълноправен член на НАТО", заяви полският президент Анджей Дуда. Той подчерта, че присъединяването на Украйна ще бъде значителен стимул за Варшава, както и за НАТО като цяло.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
"In my opinion, this (decision) is absolutely not enough. I hope that in a few years Ukraine will become a full member of NATO," Polish President Andrzej Duda said. He emphasized that Ukraine's accession would be a significant boost for Poland, as well as for NATO in general. pic.twitter.com/lbW8fiAaj3
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) July 12, 2023
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
В същото време унгарският премиер Виктор Орбан не само не подкрепи Киев, но и повтори за пореден път тезата си, че не трябва да се пращат оръжия, а да се седне на масата за преговори. Той не отчете факта, че исканията на Русия за мир са напълно в ущърб на Украйна, Европа и международната общност, тъй като не предвиждат изтегляне от незаконно окупираните територии - нещо, за което Володимир Зеленски настоява в своята формула за мир.
„Най-важната тема е войната между Русия и Украйна. Унгарската позиция остава непроменена и ние ще я отстояваме – вместо да пращаме оръжия на Украйна, трябва да донесем мир. Нужно е спиране на огъня. А вместо война, колкото се може по-бързо трябва да започнат мирни преговори“, заяви Орбан във видеоизявление.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
A video statement of Orban, urging for peace talks, stop supplying weapons to Ukraine and training Ukrainian soldiers but instead improving the defensive capabilities of its own member states. pic.twitter.com/UTSJ7pDQ7W
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) July 12, 2023
„Унгарската позиция е ясна, тъй като войната е в нашия район и десетки хиляди унгарци са в опасност, тъй като има унгарци, живеещи в Закарпатска област (на Украйна – бел. ред.). Унгария настоява НАТО да не променя позицията си. НАТО е военен отбранителен съюз, който беше създаден да защитава своите страни членки, а не да води военни действия на територията на други държави“, каза унгарският премиер, представяйки изключително неприемлива сред останалите лидери на Алианса позиция.
ОЩЕ: Нов план на ЕС за Украйна: Ракети и изтребители, "чадър" за сигурност и членство