Всяко следващо заразяване с COVID-19 може да доведе до по-тежко заболяване от предишното, предупреди имунологът Николай Крючков в интервю за радио Sputnik.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
"Преобладаващият в момента щам Омикрон е много по-малко патогенен и е по-малко вероятно да доведе до смърт, отколкото например вариантът Делта. Въпреки това при повторно заразяване с коронавирусната инфекция заболяването може да бъде по-тежко, отколкото първия път", каза Крючков.
"Последното голямо проучване преди няколко месеца показа, че при равни други условия всяко следващо заболяване от COVID-19 е по-тежко при същия човек", уточнява имунологът.
Според него това може да се дължи на въздействието на коронавируса върху организма.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
"Това изглежда се дължи на факта, че COVID-19 по принцип оставя следи в организма, а компенсаторните възможности на организма не са неограничени. Съответно не препоръчвам на никого да се разболява пет пъти", добави Крючков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Лекият случай на коронавирусна инфекция по време на първа или втора инфекция не означава, че всичко ще върви гладко в бъдеще, сигурен е имунологът. Той препоръчва ваксинация и използване на маски за намаляване на рисковете.
"Най-добрият вариант е, разбира се, да се предпазите с ваксинация и нелекарствени противоепидемични мерки, носейки маски. Всички тези фактори заедно предпазват вас, вашето семейство и околната среда от последиците от тежко преболедуване на СOVID-19", обяснява Кручков, пише БГНЕС.
ОЩЕ: В световен мащаб Ковид се отдръпва, но на Маршаловите острови ситуацията става тежка
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа