Неутрализиращи вируса антитела са налице при всички доброволци, които получили ваксината срещу COVID-19, разработена от Руския национален изследователски център за епидемиология и микробиология „Гамалея“, заяви Денис Логунов, заместник-шеф на института.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Ваксината Gam-COVID-Vac се основава на аденовирус. Тествана е върху животни и след това е подложен на изпитание с две групи доброволци.
"Параметрите на хуморалния имунитет бяха оценени чрез реакцията на неутрализация на вируса, тоест директна инактивиране на вируса с антитела. Неутрализиращи антитела бяха открити при всички доброволци, имунизирани с нашата ваксина, както замразена, така и течна", каза Логунов .
Изследователят отбеляза, че са анализирани и показателите за клетъчно-медииран имунитет, а именно цитотоксични лимфоцити, които отстраняват клетките, заразени с вируса от тялото. Те бяха открити при всички доброволци.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
"Сероконверсията е открита при 100 процента от доброволците. Сероконверсията е когато титърът на антителата се увеличава повече от четири пъти в сравнение с първоначалните стойности на човека “, добави Логунов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Той отбеляза, че изследователите са постигнали много добри резултати по отношение на имуногенността на ваксината.
На 11 август Русия регистрира първата в света ваксина срещу COVID-19, наречена „Спутник V“. Въпреки че някои западни страни са изразили резерви относно ваксината, тъй като тя все още не е преминала необходимата фаза 3 на клиничните изпитвания, руското здравно министерство заяви, че ваксината е доказано способна да изгради имунитет срещу вируса.
Вижте още:
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Москва ще бори COVID-19 със „Спутник V“