Вярващите от страна на Руската православна църква (РПЦ) няма да могат да се молят и причестяват в църквите и манастирите на полуостров Атон в Гърция заради разкола на РПЦ с Вселенската патриаршия. Това съобщи говорителят на руския патриарх Кирил, Александър Волков.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
„Планината Атон е (административна) територия на Вселенската патриаршия и всичко, което върви с нея“, каза Волков пред ТАСС, цитирана от БГНЕС.
РПЦ съобщи вчера, че е взела решение да прекрати всякакви отношения с Вселенската патриаршия, след като тя обяви, че ще даде афтокефалност на Украинската църква, т.е. отделяне от Московската патриаршия.
Руската православна църква не признава решението на Вселенската патриаршия да даде автокефалия на Украинската църква, заяви ръководителят на отдела за външноцърковни отношения, митрополит Иларион, на срещата на Синода на Руската православна църква в Минск.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
"Беше прието решение да се отмени акта на Вселенската патриаршия от 1686 г. за включването на Киевската митрополия в състава на Московската патриаршия и също така бе взето решение за учредяване на Ставропигия на Вселенската патриаршия в Украйна. Всички тези решения са незаконни и канонически неправилни. РПЦ не приема тези решения и няма да ги следва", каза митрополит Иларион.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Actualno.com припомня, че на 11 октомври Светия Синод на Константинополската Вселенска патриаршия съобщи, че обновява вече взетото решение Вселенска патриаршия да пристъпи към даване на автокефалия на църквата в Украйна, да възстанови, от този момент ставропигията на Вселенската патриаршия в Киев, една от многото нейни ставропигии в Украйна, съществуващи там винаги, да приеме и преразгледа молбите за апелация на Филарет (Денисенко), Макарий (Малетич) и техните следовници, които са се оказали в разкол не по догматични причини, в съответствие с каноничните прерогативи на Константинополския патриарх да получава такива молби от йерарси и други клирици от всички автокефални църкви. По този начин горепосочените бяха канонично възстановени в своя йерархичен или свещенически чин, а техните вярващи са приети в общение с Църквата.
Вселенска патриаршия отмени действието на Синодното писмо от 1686 г., издадено за тогавашните обстоятелства, което дава право по икономѝя на патриарха на Москва да ръкополага митрополита на Киев, избран от събранието на клира и народа в неговата епархия, който трябва да поменава Вселенския патриарх като пръв йерарх по време на богослужение като израз на канонична зависимост от църквата-майка в Константинопол.
"Ние вече сме изправени пред нова църковна реалност. Вече нямаме един координиращ център в православната църква и трябва да осъзнаем това много ясно. Вселенската патриаршия се самоунищожи като такъв център", посочи по-рано митрополит Иларион за руската телевизия "Първи канал".
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа