Преговорите за бъдещия европейски зелен сертификат, който сертифицира дали носителят му е ваксиниран, прекарал е заболяването COVID-19 в последните 6 месеца или има скорошен отрицателен PCR, предвещава сблъсък между Европейския парламент и страните-членки, с коренно различни позиции относно предимствата, които трябва да даде този документ, съобщава агенция EFE, цитирана от БГНЕС.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Тези несъответствия бяха обсъждани в дебат в Европейския парламент снощи, преди евродепутатите да определят позицията си за преговори по документа, която ще бъде официално оповестена днес, 29 април. Евродепутатите ще започнат разговори със страните следващата седмица, с намерението сертификатът да заработи до края на юни.
Всъщност, идеята за сертфиката вече беше разкритикувана от СЗО. САЩ също не я възприемат. Освен това, растат опасенията, че въвеждането на сертификата може да означава юридически проблем - заради принципа за свобода на движението в рамките на ЕС и особено Шенгенската зона, който е залегнал в Договора за функциониране на ЕС. Разделението "здрави - болни" при влизане от една страна-членка в друга и специално в Шенгенската зона би могло да стане обект на съдебни дела. Европейският парламент настоява, че сертификатът няма да е постоянен - ще действа "до края на пандемията" или "най-много 12 месеца след въвеждането му", но това не изглежда достатъчно силна гаранция за мнозина. Но научните доказателства, че ваксинираните не разпространяват вируса на 100%, до момента липсват и това е силен аргумент срещу сертификата в този му вид.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ