Русия е провела неуспешни изпитания на ракети носители на ядрено оръжие - балистичните "Ярс" и "Булава". Това съобщи Главно разузнавателно управление на Украйна на страницата си във Facebook.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
На 1 ноември са се провели изпитанията на междуконтиненталната балистична ракета РС-24 "Ярс" от космодрума Плесецк в Архангелска област. Целта на ракетата е била поставена на полигона Кура в Камчатка, а изпитанието е проведено от боен екипаж на 33-та гвардейска ракетна армия от Ракетните войски със стратегическо предназначение на Русия.
Ракетата „Ярс“ е излязла от курса, по същия начин както това се случи и на 25 октомври 2023 г., сочат данните на украинското разузнаване.
"Ярс" е стратегическа междуконтинентална балистична ракета с твърдо гориво, приета на въоръжение от Руската федерация през 2009 г. и с обявен обсег от 11 000 км и взривна мощност, равна на един милион тона тротил. Руските пропагандисти твърдят, че нито една система за противовъздушна отбрана не е в състояние да я свали.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Крилати ракети в Японско море изстреля Северна Корея
Също на 25 октомври руснаците са завършили и тестово изстрелване на балистичната ракета РСМ-56 "Булава" от подводния ракетен крайцер "Борей". И този тест също е бил неуспешен.
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Докладът на разузнаването отбелязва, че Русия има сериозни проблеми и с тежката междуконтинентална балистична ракета РС-28 "Сармат", която е един от ключовите проекти в модернизацията на стратегическите ядрени сили на Руската федерация.
Ракетата "Сармат" се произвежда в Русия от 2009 г. Според първоначалните планове на Москва тя трябваше да влезе в експлоатация още преди пет години – през 2018 г., но датата постоянно се отлага. В крайна сметка „Сармат“ беше въведен на въоръжение едва през септември 2023 г. – след първото и единствено пълноценно изпитание, извършено през април 2023 година.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Русия тества изстрелване на междуконтинентална балистична ракета (ВИДЕО)
Всички изброени проблеми на стратегическите ядрени сили на Русия са пряко следствие от санкционната политика на цивилизования свят срещу Москва заради нейната война срещу Украйна, както и на невъзможността на научните, техническите и индустриалните бази на Русия да произвежда необходимите компоненти сама вместо да използва вносни, заключават от разузнаването.