От днес в Германия действат нови правила за облагане с ДДС на стоки, закупени онлайн от държави извън ЕС, съобщи „Дойче веле”. В съответствие с нормативните разпоредби, стоките на стойност под 22 евро също ще бъдат облагани с 19% ДДС, ако са поръчани в държави извън ЕС. За книгите и хранителните продукти ДДС ще бъде 7%.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Експертите смятат, че реално митническите тарифи ще засегне основно поръчките на стойност над 150 евро.
С помощта на новите правила ЕС иска да предотврати нелоялната конкуренция на доставчиците от трети страни. Досега за техните стоки действаше търговска бариера от 22 евро, която понякога се използваше за отклоняване от плащането на данъци. Така, например, продавачите маркират пратките с ценови етикети за тази или по-ниска сума, въпреки че вътре има по-скъпи стоки. Германските митнически власти установиха тази измама при извършени проверки. Според Европейската комисия в резултат на тази вратичка бюджетът на ЕС се е лишавал годишно от 7 милиарда евро.
„Смятаме, че в някои случаи клиентите трябва да се съгласят с малко по-високите цени, защото те гарантират честна конкуренция”, заяви Ралф Брюгелман – данъчен експерт в Сдружението за търговия на дребно. Освен това в бъдеще не трябва да има ситуации, в които продавачът „декларира бейбифон за 15 евро, а да се окаже, че в пакета има IPhone, смята той.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Редица експерти прогнозираха по-рано, че заради пандемията и преместване на съществена част от търговията онлайн, много търговски мрежи може да изчезнат напълно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Според анализ на Института по проучване на търговията в Кьолн (IFH), в резултат на кризата заради разпространението на коронавируса, структурните промени в търговията на дребно са се ускорили с около 7-8 години. Според анализаторите, до 2023 г. до 80 000 магазина ще затворят врати.
Прогнозите на Германската асоциация за търговия на дребно (HDE) са още по-песимистични: в случай на повторно заключване има реална опасност да бъдат затворени около 120 хиляди търговски обекта в цяла Германия. Сред тях са клонове на известни търговски марки като H&M, Esprit, Douglas и други.