Гласуването на втория тур за избор на президент в Чехия завършиха. Изборните пунктове затвориха в 14 часа средноевропейско време, съобщават международните агенции.
Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Чешкото статистическо управление в близките часове ще съобщи кой ще бъде новият обитател на Пражкият замък през следващите пет години. Засега не е ясно дали ще бъде преизбран досегашният държавен глава Милош Земан, или това ще е бившият шеф на Националната академия на науките и професор по физика и химия Иржи Драхош.
Според местните медии, избирателната активност във втория тур на изборите е била по-голяма от първия. Тогава тя бе от порядъка на 61,92 % от почти 8,4 млн. избиратели. Населението в страната е 10,6 млн. души.
Като най-сериозен инцидент по време на изборите се посочва едночасовото спиране на избирателния процес в Хонг Конг, заради евакуиране на чешкото консулство.
Още: Папата остава в критично състояние
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
Извън Чехия гласоподавателите са имали право на гласуване в 107 избирателни секции, действащи при дипломатическите представителство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Преди вторият тур на изборите, политолозите от Прага прогнозираха равни шансове за двамата кандидати – Милош Земан и Иржи Драхош. На първия тур, който се проведе на 12 и 13 януари, действащият президент получи 38,56 % от гласовете, а съперникът му – 26,60 %.
Междувременно РИА Новости, позовавайки се на статистическото управление на страната съобщи, че първоначалните проучвания въз основа на извадка на 10% от избирателните листи сочат, че с 57,97 % води сегашният президент Милош Земан, а Иржи Драхош е с 42,02 %.
Чехия е парламентарна република, в която президентът представлява държавата на международната арена и е върховен главнокомандващ. Важните компетенции включват назначаването на премиера и съдиите от Конституционния съд. Без негово съгласие правителството не може да назначава посланиците и ръководители на дипломатическите мисии на републиката при международните организации.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ