Австрийската компания OMV и “Газпром” обсъждат възраждането на проекта „Южен поток“, пише австрийският вестник Der Standart.
Още: Ватиканът: Папата е прекарал "спокойна нощ"
"Основен бенефициент на плановете за реанимация на "Южен поток" може да станат OMV и Австрия като газов хъб", пише вестникът. Той напомня, че това е изгодно за страната, защото транзитът на руски газ към Европа при изграждането на "Южен поток" ще премине през австрийския газов хъб в Баумгартен.
Според изданието Австрия смята да влезе в играта малко преди да започне изграждането на второто трасе от проекта "Турски поток" по дъното на Черно море. Газът за него ще е предназначен за Европа, докато газът от първото тресе ще отива за турския пазар. Изграждането му обаче още не е 100% сигурно. Въпреки това OMV предполага, че руският газ от второто трасе на "Турски поток" ще премине през газопреносните системи на България, Сърбия, Унгария и оттам в австрийския хъб Баумгартен. "Твърди се, че "Газпром" е готов да продава газ на OMV“, отбелязва се в публикацията.
В статията на Der Standart се подчертава, че няма потвърждение на тази информация нито от австрийските власти, нито от OMV. "Нищо чудно. Реализацията на тези планове ще има не само дългосрочни икономически последици, но и геополитически. Докато всичко не бъде подписано и подпечатано, се спазва най-високо равнище на секретност", коментира вестникът.
Още: Великобритания обяви кога ще атакува Русия със санкции
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Същевременно американският държавен секретар Рекс Тилърсън коментира пред Сената изграждането на "Северен поток 2". "Намекваме на ЕС, че тяхната дългосрочна енергийна сигурност не отговаря на нарастващата зависимост от руски природен газ", каза той. "САЩ имат огромни запаси от природен газ и съоръжения, които позволяват да се транспортира втечнен природен газ за Европа", посочи Тилърсън.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Въвеждането в експлоатация на "Северен поток 2" е предвидено за края на 2019 година. Газопроводът трябва да премине по дъното на Балтийско море от руското крайбрежие до крайбрежието на Германия. По всяка от двете тръби ще минават по 27,5 милиарда кубически метра газ годишно.